Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Slovensko

Začal sa proces v kauze prípravy vraždy dcéry, mala zneuctiť islam

V popredí uprostred Mohammed G. P., za ním jeho bratranec Darya K. S. sú obžalovaní v kauze prípravy vraždy blízkej osoby na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok 21. marca 2022. Foto: TASR - Ondrej Hercegh/ŠTS

Z obžaloby vyplýva, že dvojica mala viackrát pricestovať na Slovensko, získavať bližšie informácie o poškodenej a pripravovať vraždu.

Pezinok 21. marca (TASR) – V pondelok sa postavila pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dvojica občanov Veľkej Británie, ktorí mali pripravovať vraždu dcéry jedného z nich. Dôvodom malo byť podľa obžaloby zneuctenie rodiny a islamského náboženstva. Obžalovaní Mohammed G. P. a jeho bratranec Darya K. S., pochádzajúci z Afganistanu, vinu odmietajú.

Zneuctiť rodinu a náboženstvo mala poškodená podľa obžaloby odchodom zo spoločnej domácnosti do Rakúska a na Slovensko, manželstvom s mužom židovského vierovyznania, prekonvertovaním z islamu na inú vieru a produkciou filmov s pornografickým obsahom. Vraždu mali pripravovať najneskôr od augusta 2018.

Z obžaloby vyplýva, že dvojica mala viackrát pricestovať na Slovensko, získavať bližšie informácie o poškodenej a pripravovať vraždu. Jej otec Mohammed G. P. mal inému mužovi sľúbiť za vraždu 30.000 eur. "Táto suma mala byť odovzdaná po tom, keď uvidí videozáznam, že bola poškodená zavraždená," priblížil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Mohammed G. P. hovorí, že dcéru nezákonne zadržiava a zneucťuje organizovaná skupina. Zámerom ciest na Slovensko mala byť jej záchrana. Obžalovaní poukazujú na nesprávne preložené prepisy komunikácie, ktoré sú vo vyšetrovacom spise. "Preukážem, že obvinenia sú bezdôvodné," vyhlásil Mohammed G. P. Obžaloba podľa neho neobsahuje dôkazy, že by chcel svoju dcéru zabiť.

Druhý z obžalovaných, Darya K. S., vypovedal, že bol v minulosti na Slovensku so synom na výlete. Kritizoval, že synovi nebolo umožnené vypovedať. "Radšej ma popravte, ako ma takto budete tyranizovať," zdôraznil s tým, že je 30 mesiacov väzobne stíhaný. Obžalobu považuje za vykonštruovanú, tvrdí, že poškodenú Khadiju Cohen videl len raz v živote.

"Odkedy manželka odišla v roku 2013 z Londýna, vedeli sme, čo nás čaká. Že bude prenasledovaná a že ju budú chcieť zabiť. Vyplýva to z histórie vrážd zo cti," vyhlásil manžel poškodenej David Cohen. Ďalej uviedol, že sa mal obžalovaný Mohammed G. P. svojej dcére vyhrážať, že v prípade odchodu z domu bude prenasledovaná a zabitá. Po zatknutí obžalovaných mali tieto vyhrážky prestať.