Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Slovensko

Začala sa schôdza NR SR, rokovať sa má i o rozpočte

Na archívnej snímke plénum. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vláda v polovici októbra schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) otvoril 78. schôdzu parlamentu. Vystúpi na nej prezidentka SR Zuzana Čaputová so správou o stave republiky. Poslancov na rokovaní čaká okrem iného návrh štátneho rozpočtu.

Vláda v polovici októbra schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025. Vyplýva z neho, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 percent. Podľa zverejneného návrhu programu by sa poslanci mali rozpočtu začať venovať v stredu (30. 11.) od 9.00 h.

Okrem toho majú poslanci na program zhruba 100 ďalších bodov. V skrátenom legislatívnom konaní by mali prerokovať novelu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách. Tá má pomôcť Ukrajine pri problémoch s likviditou. zaoberať by sa mali i návrhom na zníženie DPH na vleky či umelé kúpaliská, úpravou daňového bonusu či možnosťou získať za úhradu tovarov a služieb finančný príspevok. Tieto body presunuli z predchádzajúcej schôdze.

Rozhodnúť by mali poslanci aj o novom zákone o Vojenskom spravodajstve (VS) či o novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá má zaviesť tzv. optimálny výsledok hospodárenia a zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Venovať by sa mali napríklad aj novele zákona o kybernetickej bezpečnosti, podľa ktorej by mal mať Národný bezpečnostný úrad opäť možnosť blokovať škodlivý obsah.