Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Záchranári na Veľkú noc ošetrili 74 pacientov s otravou alkoholom

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Deti medzi nimi neboli.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Záchranári na Veľkonočný pondelok ošetrili 74 pacientov s otravou alkoholom. Deti medzi nimi neboli. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

"Aj keď ide o jeden z najvyšších počtov zásahov k opitým pacientom za posledné roky, minuloročný Veľkonočný pondelok neprekonal. OS ZZS SR vtedy vyslalo záchranárov na pomoc 76 pacientom, ktorí to prehnali s alkoholom a mali vážne zdravotné ťažkosti," priblížila. V roku 2021 záchranári ošetrili osem osôb intoxikovaných alkoholom, v roku 2020 zase 11, v roku 2019 ich bolo 23 a v roku 2018 išlo o 15 osôb.

Záchranári celkovo na Veľkú noc vykonali 1410 zásahov. Po ošetrení do nemocnice transportovali 913 pacientov. "K najčastejším diagnózam, pre ktoré pomáhali posádky v teréne, patrilo zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, sťažené dýchanie a bolesti brucha," povedala hovorkyňa. Najviac zásahov bolo v Prešovskom kraji (230), naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji (145).