Quantcast
< sekcia Slovensko

Záchranná činnosť Horskej záchrannej služby sa má zefektívniť

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Okrem toho sa má znížiť počet horských oblastí a vytvoriť sa majú lepšie podmienky na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia príslušníkov služby.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Záchranná činnosť vykonávaná Horskou záchrannou službou (HZS) sa má zrýchliť a zefektívniť. Horským záchranárom sa umožní využívať prevádzkové a lokalizačné údaje GSM zariadenia osoby v tiesni, ktorá je nezvestná. Predpokladá to novela zákona o HZS, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili.

"Využitie týchto údajov je predpokladom na rýchlu lokalizáciu osoby v tiesni, a to aj v členitom teréne bez pokrytia mobilnou telefónnou sieťou. Vzhľadom na skutočnosť, že o úspešnosti mnohých záchranných a pátracích akcií môžu rozhodovať minúty (napríklad pri osobách zasypaných lavínou), umožnenie využívania modernej techniky Horskou záchrannou službou je nevyhnutné," píše sa v dôvodovej správe.

Okrem toho sa má znížiť počet horských oblastí a vytvoriť sa majú lepšie podmienky na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia príslušníkov služby. Znížením počtu horských oblastí sa má zefektívniť výkon HZS, najmä vzhľadom na mieru úrazovosti a počtu turistov v jednotlivých horských oblastiach.