< sekcia Slovensko

Zahraničný výbor NR SR vyzýva vládu na konanie voči Turecku

Katarína Cséfalvayová, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Som presvedčená, že hlas Slovenska v tomto probléme by mal zaznieť oveľa silnejšie. Pretože turecká ofenzíva v Sýrii sa čoraz viac vymyká spod kontroly, skonštatovala Cséfalvayová.

Bratislava 17. októbra (TASR) - Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR vyzval vládu SR, aby bezodkladne pozastavila vývozné licencie na vojenský materiál do Turecka v rámci koordinovaného postupu členských štátov Európskej únie a aby vyzvala Turecko na stiahnutie armády zo Sýrie. Vyplýva to z uznesenia výboru, ktoré jeho členovia prijali. Informovala o tom predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová (nezaradená).

Výbor v uznesení zároveň odporúča predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby na zasadnutí Európskej rady podporil všetky politicko-ekonomické opatrenia, ktorých cieľom by bolo primäť Turecko k zastaveniu vojenských operácií. Výbor tiež odmieta vyhrážky predstaviteľov Turecka voči štátom EÚ. Vyjadril aj znepokojenie nad agresiou tureckých ozbrojených síl v Sýrii a odsudzuje tureckú inváziu.

"Som presvedčená, že hlas Slovenska v tomto probléme by mal zaznieť oveľa silnejšie. Pretože turecká ofenzíva v Sýrii sa čoraz viac vymyká spod kontroly," skonštatovala Cséfalvayová. Priblížila, že viac ako 100.000 ľudí muselo opustiť svoje domovy a hrozí nová aktivita zo strany ISIS.

Tureckú agresiu označila za existenčné riziko pre státisíce Kurdov. "Tento desaťročia ťažko skúšaný národ, ktorému osud nikdy nedoprial mať vlastný štát, sa napriek všetkému ukázal ako najlepší spojenec v oblasti a bez jeho významnej pomoci a ľudských obetí by nebolo možné poraziť hrôzu a krutovládu ISIS, ktorá bola obrovským rizikom aj pre Európu," poznamenala Cséfalvayová.

Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom - s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" na návrat sýrskych utečencov.

Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi náhle prišli o podporu Washingtonu, keď prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.