Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

O vrátenie slovenského pasu požiadalo 86 ľudí

Cestovný pas, ilustračné foto. Foto: TASR

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Bratislava 22. novembra (TASR) - O vrátenie slovenského štátneho občianstva požiadalo za niekoľko mesiacov platnosti výnimky (od 1. 2. 2015 do 20. 11. 2015) 86 bývalých občanov SR. Slovenský pas už získalo späť 42 žiadateľov. TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Ďalších 44 žiadostí rezort vybavuje, pričom 12 listín o udelení slovenského občianstva v súčasnosti doručuje.

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť od februára tohto roka. Vtedy totiž nadobudlo účinnosť nariadenie ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV SR písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.

Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožní, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 1233 ľudí.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona dosiaľ nepredložilo.

Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas doteraz 1233 ľudí

Zákon o štátnom občianstve pripravil za viac ako päť rokov (od 17. 7. 2010 do 20. 11. 2015) o slovenský pas 1233 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (398). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (269), rakúske (175), britské (111), maďarské (65), americké (42), nórske (30), belgické a holandské (obe po 26), talianske (17), írske (16), kanadské (13), švajčiarske (12), austrálske (7), francúzske (6), čínske, fínske a švédske (všetky po 3), islandské, poľské, ruské a ukrajinské (všetky po 2), dánske, novozélandské a izraelské (všetky po 1).

Od februára tohto roka je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Rezort pripomína, že chcel nariadením vyjsť v ústrety občanom, ktorí pre tvrdosť zákona prišli o slovenské občianstvo. "Podľa nášho názoru je takéto riešenie lepšie ako ďalej čakať na prijatie novely zákona o štátnom občianstve, keďže v súčasnosti nevieme odhadnúť, v akom časovom horizonte bude zákon prijatý," poznamenal rezort vnútra.