Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Zákon o štátnom občianstve pripravil o slovenský pas takmer 3000 ľudí

Ilustračná fotografia Foto: TASR/Štefan Puškáš

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.

Bratislava 28. apríla (TASR) - Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 25. apríla 2019) o slovenský pas 2831 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (666). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (652), rakúske (437), britské (317), americké (138), maďarské (114), švajčiarske (74), nórske (61), austrálske (60), holandské (50), kanadské a írske (po 48), belgické (38), talianske (28), švédske (23), fínske (18), francúzske (15), dánske (desať), luxemburské (deväť), ruské (päť), čínske, novozélandské a poľské (po tri), islandské, ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona dosiaľ nepredložilo.

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.