< sekcia Slovensko

Zaočkovaní občania SR a Maďarska môžu voľne cestovať medzi krajinami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Minister maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pripomenul, že v uplynulých týždňoch často rokoval so slovenským rezortným kolegom Ivanom Korčokom (nominant SaS).

Budapešť/Bratislava 9. júna (TASR) - Občania Slovenskej republiky a Maďarska, ktorí boli zaočkovaní proti novému koronavírusu, môžu od stredy voľne cestovať medzi oboma krajinami, oznámil na sociálnej sieti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Minister pripomenul, že v uplynulých týždňoch často rokoval so slovenským rezortným kolegom Ivanom Korčokom (nominant SaS) s cieľom čo najskôr umožniť zaočkovaným občanom voľne cestovať, aby sa tak "opäť stretli rodiny, priatelia a spoločenstvá".

"Rokovania v utorok (8. 6.) popoludní priniesli výsledok – slovenská strana oficiálne oznámila, že s návrhom súhlasí," dodal Szijjártó.

Slovenský štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus pred stredajším rokovaním vlády priblížil, že vstup ľudí z Maďarska na Slovensko bude podmienený dodatkom k očkovaciemu preukazu. Ten musí obsahovať informáciu, kedy bola osoba zaočkovaná. Maďarsko uznalo slovenský očkovací certifikát bez pripomienok, podotkol Klus.

Maďarsko má od 1. septembra 2020 podmienku, že do krajiny môžu vstúpiť len ľudia s maďarským občianstvom alebo potvrdením o pobyte. Klus preto očakáva, že Maďarsko zjednoduší režim pre prichádzajúcich ľudí.(spravodajca TASR Ladislav Vallach)