Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Zaočkovanosť by mohlo zlepšiť očkovanie v lekárňach

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dôveryhodnosti vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by výrazne pomohlo, keby rezort zdravotníctva začal masívnu očkovaciu kampaň už od minulého leta.

Bratislava 20. apríla (TASR) – Mieru zaočkovanosti by mohlo zlepšiť očkovanie v lekárňach či uvoľnenie legislatívnych pravidiel pri marketingu vakcín. Zhodli sa na tom viacerí odborníci z oblasti zdravotníctva počas diskusie o budúcnosti očkovania na Slovensku pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa.

„Systém očkovania detí je nastavený dobre, miera zaočkovanosti proti detským infekčným chorobám sa stabilizovala. Podľa prieskumov sa však len 40 percent dospelej populácie chce dať zaočkovať proti COVID-19, to znamená, že 60 percent nechce. To je veľmi vysoké číslo," poukázala lekárka Zita Kerak Lukáčová z pracovnej skupiny pre vakcíny Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Jednou z možností, ako zlepšiť očkovanie dospelých vo všeobecnosti, je podľa nej využitie kapacít lekární a lekárnikov. V súčasnosti je očkovanie v lekárni dostupné v 14 krajinách v Európe. „Zlepšuje sa tak dostupnosť určitej vakcíny pre pacienta," vysvetlila Kerak Lukáčová.

Problémom pri zvyšovaní informovanosti o očkovaní sú podľa nej aj prísne legislatívne pravidlá, ktoré platia pre marketing vakcín. Na Slovensku sú pravidlá na šírenie informácií vrátane edukačných kampaní striktné. „Česko a Maďarsko napríklad umožňujú spoluprácu s farmaceutickými spoločnosťami na edukácii o očkovaní. Je tu tak priestor zmeniť náš zákon o reklame," uviedla Kerak Lukáčová.

Podľa epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej pri zvyšovaní miery zaočkovanosti u dospelých je potrebné zapracovať na vzdelávaní všeobecných lekárov pre dospelých. „Mnohí lekári sú antivaxeri, teda odmietači očkovania, pretože tomu nerozumejú, nemajú dostatok informácií," poukázala Krištúfková. Študenti všeobecného lekárstva a účastníci rezidenčného programu musia preto po novom absolvovať dvojdňový intenzívny kurz o očkovaní.

Umožniť očkovanie v lekárňach by mohlo byť podľa nej vhodné pre zdravých dospelých ľudí, napríklad pri očkovaní proti chrípke. Očkovanie pre deti by Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pediatriu, ponechala v rukách detských všeobecných lekárov. „Pandémia priniesla pozitívny trend v tom, že pediatri očkovali omnoho viac ako zvyčajne mimo pandémie. Rodičia dobiehali zameškané. Tým, že deti boli doma, rodičia sa nebáli, že po očkovaní deti v škole ochorejú," zhodnotila Prokopová.

Očkovanie v lekárni napríklad proti chrípke by sa malo podľa imunológa a alergológa Miloša Jeseňáka realizovať len vo vybraných prevádzkach a lekárnici by mali prejsť školením. Ak by lekárnik očkoval, mal by byť podľa Jeseňáka aj finančne ohodnotený. „Neočakával by som zvýšenie očkovania proti chrípke, ale určite to zvýši dôveryhodnosť vakcíny," dodal Jeseňák. Odborníci však nepredpokladajú, že možnosť dať sa zaočkovať v lekárni bude otázka najbližších mesiacov.

Dôveryhodnosti vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by zas podľa neho výrazne pomohlo, keby rezort zdravotníctva začal masívnu očkovaciu kampaň už od minulého leta. „Ministerstvo zdravotníctva začalo online omnoho intenzívnejšie komunikovať. Problém je, že rezort zostal v online priestore, že sa kampaň na podporu očkovania proti COVID-19 viac nerozvinula, ministerstvo to podcenilo," zhodnotil Jakub Goda, zodpovedný za komunikáciu očkovania MZ SR. Podľa jeho slov v súčasnosti rezort začína spolupracovať pri šírení kampane aj s verejnoprávnou televíziou RTVS.