Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Záujem o očkovanie stúpol, rodičov vystrašili osýpky

Ilustračné foto Foto: TASR

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné.

Bratislava 26. marca (TASR) - Rodičia majú väčší záujem o očkovanie svojich detí proti osýpkam ako pred pár týždňami. Potvrdil to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ten nedávno medializoval, že v Rumunsku a Maďarsku sú epidémie osýpok a nevylúčil, že takáto situácia môže nastať aj na Slovensku. V Rumunsku si ochorenie vyžiadalo obete.

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné. Zaočkovanosť proti nim však u detí narodených v roku 2014 klesla pod 95-percentnú hranicu. Tá podľa ÚVZ SR zaručuje takzvanú kolektívnu imunitu, kedy sú v rámci zaočkovaných chránené aj neočkované osoby.

"Zaregistrovali sme zvýšený záujem o očkovanie," povedala pre TASR hovorkyňa úradu Zuzana Drobová. Ľudia by však podľa nej mali byť ostražití aj naďalej. "Ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity, na Slovensku môžu vzhľadom na pokles zaočkovanosti prepuknúť malé epidémie," uviedla. Úrad verejného zdravotníctva opäť vyzval rodičov, aby kontaktovali pediatra, ak ešte nedali zaočkovať svoje deti. Lekári majú zase spozornieť pri príznakoch podobných osýpkam. Rodičia najčastejšie odmietnu dať zaočkovať deti pre obavy z možného vzniku nežiaducich reakcií.

Na Slovensku v tomto roku nenahlásili domáce ani importované ochorenie na osýpky. "Doma" ich naposledy zaznamenali v roku 1998, v ostatných rokoch sem boli importované, ďalej sa nešírili. "Epidemiologická situácia na Slovensku je v súvislosti s výskytom osýpok priaznivá," povedala Drobová.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Začínajú nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Zdrojom nákazy je človek v počiatočnom štádiu ochorenia, nemusí mať teda ešte vyrážky.

Pred zavedením očkovania mali osýpky tisíce Slovákov ročne, nevyhli sa početným komplikáciám ani úmrtiam. Chorobnosť začala postupne klesať v roku 1969, vtedy proti nim začali povinne očkovať deti. V rámci povinného očkovania sa deti momentálne očkujú v 15. až 18. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života.

Na Slovensku lekári povinne očkujú proti desiatim infekciám – osýpkam, príušniciam a rubeole, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a pneumokokovým invazívnym infekciám. Zo zákona je to povinné. Pokiaľ to rodičia nerešpektujú, hrozí im pokuta 331 eur.