Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Záznam dokazujúci, že bitku v parlamente začal Smer, asi zmazali

Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann

Tvrdí to líder OĽaNO Igor Matovič.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Z fyzickej potýčky medzi poslancami OĽaNO a Smeru-SD vraj existuje len jeden záznam. Povedal to v parlamente líder OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého sa asi zmazali dôkazy o tom, že potýčku vyvolali poslanci Smeru-SD. Kancelária Národnej rady SR odmieta manipuláciu záznamu z rokovacej sály. Do bitky počas mimoriadnej schôdze parlamentu sa zapojili viacerí poslanci, Jozef Viskupič (OĽaNO) utŕžil aj zranenia, pre ktoré navštívil lekára.

Záznamy z kamier, ktoré sú v pléne, si pýtali obyčajní od vedenia parlamentu. Podľa Matoviča malo byť na záznamoch vidieť, že útočili poslanci Smeru-SD a nie OĽaNO. Vedenie parlamentu podľa Matoviča odpovedalo až o 24 hodín od žiadosti o záznamy. "Odpovedali nám, že majú archivovaný iba jeden záznam. Asi vieme prečo majú iba jeden. Lebo ten, ktorý by dokazoval vinu ich poslancov, sa asi rýchlo podarilo vymazať," doplnil Matovič.

"Kancelária Národnej rady SR zásadne odmieta akúkoľvek technickú manipuláciu záznamu z rokovacej sály. Jediný existujúci záznam je tzv. režijný záznam, ktorý sníma vždy rečníka," reagovala riaditeľka Komunikačného odboru Kancelárie NR SR Soňa Pőtheová.

Líder OĽaNO trvá na tom, že bitku počas mimoriadnej schôdze vyvolali opití poslanci Smeru-SD, hoci predstavitelia vládnej strany tvrdia opak. "Ohradzujem sa proti rečiam pána Pašku a premiéra, ktorí sa snažia podsúvať verejnosti iba useknuté video, na ktorom akoby som ja útočil na Valockého," vyhlásil Matovič.

Dodal, že v médiách sa objavilo celé video, na ktorom vidieť, že Matovič neútočil, len vrazil do Valockého, keď sa ten vystrčil, aby mu zabránil v jeho ceste. "Valocký s Galisom ma mali zablokovať, aby som nemohol ísť tam, kam som chcel. Samozrejme, že som do neho buchol, keď mi skočil do cesty, buchol by každý z nás, lebo sa nezastavíte hneď. Ale v žiadnom prípade som nezačínal útočiť, vždy som sa bránil," zdôraznil Matovič.

K incidentu došlo po tom, čo poslanci vládnej strany chceli z rokovacej sály vyniesť maketu premiéra, ktorú priniesol Matovič po odchode premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Poslanec Smeru-SD Ivan Varga sa pokúsil maketu vyniesť mimo rokovacej sály. Matovič žiadal o jej vrátenie, keďže je jeho súkromným majetkom. Následne mali poslanci Smeru-SD fyzicky napadnúť Jozefa Viskupiča (OĽaNO). Po incidente navštívil parlamentného lekára, z potýčky si odniesol 1,5-centimetrovú tržnú ranu v ústach a pomliaždeniny na svalstve.

Poslanci Smeru-SD Jozef Valocký a Ivan Varga, ktorí mali Viskupiča napadnúť, odmietajú, že by ho atakovali. Nevylučujú, že pri vzájomnej roztržke mohlo dôjsť z ich strany k fyzickému kontaktu, ale bola to podľa nich len reakcia na fyzické útoky poslancov za OĽaNO. "Z videozáznamu zverejneného v médiách je zrejmé, že poslanec za OĽaNO Igor Matovič stihol ešte predtým v pléne fyzicky napadnúť Jozefa Valockého," uviedli poslanci Varga a Valocký vo svojom stanovisku.