Quantcast
< sekcia Slovensko

Zbierka Belasý motýľ upozorňuje na potreby ľudí s ochorením svalov

Na snímke verejná zbierka Belasý motýľ v Bratislave 10. júna 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Verejnosť má možnosť prispieť do prenosných pokladničiek, dobrovoľníci darcom rozdávajú odznak Belasý motýľ.

Bratislava 10. júna (TASR) - Celoslovenská zbierka Belasý motýľ opäť upozorňuje na reálne potreby ľudí s nervovosvalovým ochorením. Dobrovoľníci počas piatka zbierajú finančné prostriedky na pomoc s doplatkami na pomôcky. Na podporu pacientov osvetlia tiež Prezidentský palác. TASR o tom informovala Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová upozornila na to, že výťažok pomôže ľuďom so svalovou dystrofiou voľnejšie sa hýbať a viesť kvalitnejší život. Ľudia s nervovosvalovými ochoreniami podľa nej každý deň zvádzajú boj o plnohodnotný život, no napriek tomu nestrácajú nádej a lásku k životu. "To si zasluhuje náš obdiv a podporu," dodala.

Zbierka sa koná v desiatkach miest a obcí na celom Slovensku. Verejnosť má možnosť prispieť do prenosných pokladničiek, dobrovoľníci darcom rozdávajú odznak Belasý motýľ. Oblečené majú belasé tričká označené kartičkami.

Na organizovaní sa podieľajú samotní ľudia s nervovosvalovými ochoreniami. "To, čo robí verejnú zbierku Belasý motýľ do pokladničiek výnimočnou, je osobné nasadenie tých, ktorých sa to týka," uvádza sa na webe zbierky.

Na snímke verejná zbierka Belasý motýľ v Bratislave 10. júna 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Cieľom zbierky je podľa organizátorov informovať verejnosť o reálnych potrebách ľudí s nervovosvalovými ochoreniami. "Kvalitu života výrazne ovplyvňuje aj dostupnosť pomôcok. Štát a zdravotné poisťovne mnohé pomôcky preplácajú len čiastočne a niektoré vôbec. Musíme za ne často doplácať vysoké sumy," dodali organizátori.

Zbierku Belasý motýľ možno podporiť aj online prostredníctvom stránky www.belasymotyl.sk.