Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Zbierka Belasý motýľ už 23 rokov podporuje ľudí s ochorením svalov

Na snímke verejná zbierka Belasý motýľ v Bratislave 10. júna 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Štát a zdravotné poisťovne ich preplácajú len čiastočne a niektoré vôbec. Musíme za ne doplácať často vysoké sumy, poukázalo občianske združenie.

Bratislava 9. júna (TASR) - Verejná zbierka Belasý motýľ už 23 rokov upozorňuje na potreby detí a dospelých s nervovosvalovými ochoreniami. Počas piatka budú dobrovoľníci v slovenských uliciach zbierať finančné prostriedky na pomoc s doplatkami za pomôcky, ktoré sú pre ľudí s ochorením svalov nenahraditeľné. TASR o tom informovala Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.

"Štát a zdravotné poisťovne ich preplácajú len čiastočne a niektoré vôbec. Musíme za ne doplácať často vysoké sumy," poukázalo občianske združenie. Ide napríklad o doplatky za elektrické a mechanické vozíky, antidekubitné sedačky a matrace, zdviháky či príslušenstvo k dýchacím prístrojom.

Nervovosvalové ochorenia sú podľa občianskeho združenia zriedkavé a progresívne. "Prejavujú sa svalovou slabosťou, stratou sily a úbytkom svalstva. Tým, že choroba postihuje všetky svaly, ovplyvňuje aj tie, ktoré umožňujú dýchanie, prehĺtanie či činnosť srdca," doplnilo.

Pomôcť ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami môže verejnosť online na www.belasymotyl.sk alebo darovaním finančného príspevku priamo v uliciach Slovenska.