Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

Radíme: Zdravie možno priaznivo ovplyvniť obmedzením alkoholu

Ilustračné foto Foto: TASR

Ľudom pri obmedzovaní alkoholu môžu pomôcť napríklad alternatívne aktivity.

Bratislava 28. februára (TASR) - Fyzické aj duševné zdravie možno priaznivo ovplyvniť obmedzením alkoholu. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Na ľudí, ktorí majú problémy s alkoholom, apeloval, aby vyhľadali pomoc odborníka.

"Alkohol ako omamná látka ovplyvňuje široké spektrum štruktúr a procesov v centrálnom nervovom systéme a zvyšuje riziko úmyselných a neúmyselných zranení. Alkohol má tiež značné toxické účinky na tráviaci a kardiovaskulárny systém," priblížil na sociálnej sieti.

Ľudom pri obmedzovaní alkoholu môžu pomôcť napríklad alternatívne aktivity. "Pripravte si zoznam činností, ktoré máte radi a ktoré nezahŕňajú pitie, a naplánujte si ich na ten čas, keď by ste obvykle popíjali alkohol," poznamenal úrad.

Odporučil aj stanovenie si reálnych cieľov či všímanie si vlastných pocitov. Zároveň je vhodné urobiť alkohol doma neviditeľným. "Ak napríklad skladujete pivo mimo chladničky a víno či liehoviny v uzavretých skriniach, nebudete ich mať na očiach a okamžite k dispozícii," uzavrel ÚVZ.