Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

Na brehoch rieky Váh by si ľudia mali dať pozor na infikované kliešte

Ilustračné foto Foto: TASR

V endemických oblastiach Slovenska zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, hoci na Slovensku je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu o niečo nižšia než napríklad v susednom Česku.

Banská Bystrica 15. apríla (TASR) – Kliešte začali byť aktívne už koncom marca a ich jarná aktivita vrcholí v apríli a máji. Pre človeka je nebezpečný najmä vtedy, ak je infikovaný. Upozornila na to hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Podľa nej endemické oblasti (výskyt nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne takmer od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Za endemické územie možno považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a jeho južnejšie okresy. Výskyt infikovaných kliešťov odborníci zaznamenávajú už i vo vyšších zemepisných polohách cez 800 metrov nad morom.

Ako hovorí vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová, v endemických oblastiach Slovenska zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, hoci na Slovensku je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu o niečo nižšia než napríklad v susednom Česku. Ide ročne o 75 až 160 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, trvajúcu v priemere dva týždne.

Podľa Avdičovej na Slovensku žije približne 20 druhov kliešťov. Niektoré sa zdržiavajú v brlohoch zvierat alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi bežne nestretneme. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného, pijaka lužného či stepného.

"Riziko pre človeka však predstavuje najmä kliešť obyčajný, ktorý sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia. Infikovaný kliešť obyčajný môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie. Darí sa mu v listnatých i zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimkou sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy," priblížila Avdičová.

"Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme v špecifickej prevencii k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom ako lesní robotníci, geodeti, geológovia či orientační bežci a športovci, ktorí behávajú v prírode. Proti kliešťovej encefalitíde sa využíva preventívne očkovanie hlavne u profesionálne exponovaných osôb," zdôraznila Avdičová.