< sekcia Slovensko

NÚDCH má nový prístroj, pomôže onkopacientom i tým s gastroproblémami

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Prístroj je určený pre starostlivosť pri najnáročnejších zdravotných stavoch

Bratislava 17. apríla (TASR) - Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) má nový prístroj na prípravu parenterálnej výživy. Takéto zariadenie je potrebné pre pacientov s onkologickým či gastroenterologickými ochoreniami. Pod parenterálnou výživou možno rozumieť podávanie živín napríklad cez infúzie. Prístroj v utorok nemocnici odovzdala nadácia Kvapka nádeje.

V NÚDCH sa takáto výživa najčastejšie predpisuje pre pacientov Transplantačnej jednotky kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie. V Nemocničnej lekárni NÚDCH pripravujú vaky s parenterálnou výživou pre hospitalizovaných a ambulantných pacientov od narodenia do 19 rokov.

Prístroj je určený pre starostlivosť pri najnáročnejších zdravotných stavoch, ktoré neumožňujú malým pacientom iným spôsobom doplniť potrebnú energiu a živiny. Optimalizácia výživy pacientov je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje úspech liečebného procesu a následné zotavovanie sa a rehabilitáciu.

Individuálne špecifikovaná výživa významne ovplyvňuje hojenie rán, dĺžku pobytu v nemocnici a znižuje pravdepodobnosť komplikácií spojených s liečebným procesom.

TASR o tom informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.