Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Slovensko

VIDEO: BLAŠKOVITŠ: Spustenie ezdravia neprinesie koniec sveta

Na snímke generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš (vpravo) a riaditeľ projektu Martin Talian počas tlačovej konferencie NCZI na tému Spustenie elektronického zdravotníctva (eZdravie) na Slovensku. V Bratislave 18. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Okrem vyšetrení má elektronicky fungovať aj predpisovanie liekov. Ošetrujúci lekár bude vidieť, čo predpísali jeho pacientovi iní lekári.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Začiatok budúceho roka, kedy má na Slovensku naostro začať fungovať elektronické zdravotníctvo, neznamená podľa šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) koniec sveta. "Prvý január 2018 nie je dátum big bangu ani ničoho iného," skonštatoval Peter Blaškovitš na pondelkovej tlačovej konferencii. Spustenia ezdravia sa obávajú najmä ambulantní lekári, ktorí otvorene žiadali odklad. Šéf NCZI argumentuje, že by nič nepriniesol.

Systém ezdravie podľa Blaškovitša výrazne prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti, a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov. "Poskytuje dôležité informácie o zdraví občana, ktoré majú neoceniteľný význam z pohľadu rýchleho prístupu, a to najmä v situáciách ohrozenia ľudského života, ale aj pri bežnej zdravotnej starostlivosti," uviedol Blaškovitš. Online zdravotníctvo podľa neho prináša pacientom aj zdravotníkom množstvo výhod a zlepšení oproti starému systému.

Najužitočnejšími novinkami, ktoré sa bytostne dotýkajú pacienta, sú podľa NCZI evyšetrenie a erecept. Funkcia evyšetrenie má z veľkej časti nahradiť papierovú zdravotnú dokumentáciu pacienta. Jednotlivé vyšetrenia sa budú realizovať bez papiera. Ak pacient nepožaduje papierový záznam z vyšetrenia, lekár ho nebude musieť tlačiť. Podobné to bude aj v prípade výmenného lístka. Stačí, ak pacient bude poznať jeho číselný kód.Lekár bude po vyšetrení alebo v priebehu vyšetrenia pacienta vytvárať online záznam. Záznamy si pacient následne bude môcť pozrieť v elektronickej zdravotnej knižke na Národnom portáli zdravia (www.npz.sk).

Okrem vyšetrení má elektronicky fungovať aj predpisovanie liekov. Ošetrujúci lekár bude vidieť, čo predpísali jeho pacientovi iní lekári. "Správne nasadená liečba je jedným z najdôležitejších benefitov elektronizácie zdravotníctva. Ak vieme odstrániť riziko nežiaducich účinkov na základe údajov o pacientovi, stanovenie diagnózy a nastavenie liečby bude oveľa efektívnejšie," doplnil Blaškovitš.Do systému elektronického zdravotníctva - ezdravie je aktuálne pripojených asi 3500 ambulantných lekárov, 71 nemocníc a polikliník. Cieľom je, aby sa nemocnice spolu s lekárňami podarilo pripojiť do konca roka. Šéf NCZI v pondelok zároveň opätovne deklaroval, že štát nebude na budúci rok sankcionovať tých poskytovateľov, ktorým sa od januára do ezdravia nepodarí pripojiť. Rok 2018 označil za nábehový.

Elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka doteraz dostalo asi 40.000 zdravotníkov. Celkovo bolo okolo 85.000 žiadostí. Ďalšiu polovicu chce Blaškovitš dobehnúť vo veľmi zrýchlenom režime. Pacienti majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. Do roku 2021 však platí prechodné obdobie, pacienti sa môžu teda preukázať buď občianskym s čipom, alebo s preukazom poistenca.