Quantcast
< sekcia Slovensko

Úrad verejného zdravia zaznamenal 18 prípadov hepatitídy typu B

Ilustračné foto. Foto: TASR – Roman Hanc

Hepatitída je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek.

Bratislava 2. augusta (TASR) – V roku 2020 Úrad verejného zdravotníctva SR zaznamenal 18 prípadov akútnej hepatitídy typu B. Tento rok ÚVZ zatiaľ eviduje päť takýchto prípadov. Proti žltačke typu B vzhľadom na závažné riziká sa deti očkujú povinne. Proti ochoreniu sa dá zaočkovať aj na vlastnú žiadosť. Na sociálnej sieti to pripomenul ÚVZ.

Žltačka typu B sa v posledných pätnástich rokoch udržuje na nízkej úrovni, a to najmä vďaka očkovaniu. „Ochorenie sa môže prenášať telesnými tekutinami infikovanej osoby vrátane sexuálneho styku, tetovania a piercingu. Rizikové sú osoby, ktoré si aplikujú drogy injekčne," vysvetlil ÚVZ.

Hepatitída je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek. ÚVZ dodáva, že podľa príčiny ochorenia existuje niekoľko druhov hepatitíd, pričom najčastejším pôvodcom hepatitídy sú hepatotropné vírusy napádajúce pečeň.

Pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sa sústredí podľa ÚVZ najmä na hepatitídu typu B a hepatitídu C, ktoré bez liečby prechádzajú do chronickej hepatitídy, spôsobujú vážne zdravotné problémy, cirhózu či rakovinu pečene. „V súvislosti s hepatitídou na svete zomrie jeden človek každých 30 sekúnd," uviedol ÚVZ.