Quantcast
< sekcia Slovensko

Zdravotné poisťovne by od budúceho roka mohli pohľadávky vymáhať samy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Zachar

V súčasnosti je vymáhanie pohľadávok zdravotnej poisťovne možné len cestou súdneho exekútora.

Bratislava 28. júla (TASR) - Zdravotné poisťovne by od budúceho roka mohli vymáhať pohľadávky samostatne, bez súdneho exekútora. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Zmena má podľa neho urýchliť proces vymáhania a zvýšiť jeho účinnosť. "Je možné dôvodne predpokladať aj zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu," skonštatoval rezort. Pozitívny dosah to má mať podľa neho aj na dlžníkov a zdravotné poisťovne, spočívajúci v odbúraní nákladov na trovy exekúcie.

Poukázal, že samostatné vymáhanie realizuje aj Sociálna poisťovňa. "Osvedčilo sa to aj v Sociálnej poisťovni, ktorá dosahuje aktuálne úspešnosť 43 percent a došlo k zásadnému skráteniu procesu vymáhania," skonštatovalo ministerstvo.

V súčasnosti je vymáhanie pohľadávok zdravotnej poisťovne možné len cestou súdneho exekútora. K umožneniu samostatného vymáhania sa MZ zaviazalo v memorande medzi rezortmi zdravotníctva a financií. Návrh legislatívnej zmeny chcelo na vládu predložiť do 15. novembra.

Zdravotné poisťovne zámer zhodnotili rôzne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa ho víta, pohľadávky by sa podľa nej vymáhali flexibilnejšie. Súkromná ZP Dôvera v ňom až taký prínos nevidí. Poukázala na to, že zdravotné poisťovne sú vo vymáhaní v súčasnosti úspešnejšie ako napríklad Sociálna poisťovňa, ktorá môže blokovať účty klientov. Súkromná Union ZP to nekomentovala. Odôvodnila to tým, že nepozná podrobnosti zámeru.