Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

Zdravotné poisťovne ženy opäť pozývajú na mamografický skríning

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka a skríning rakoviny krčka maternice sa začne s pozývaním na jeseň tohto roka.

Bratislava 4. augusta (TASR) – Zdravotné poisťovne začali od 1. júla ženy opäť aktívne pozývať na mamografický skríning. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že aktívna komunikácia o skríningových programoch bola z dôvodu prioritizácie komunikácie opatrení proti šíreniu nového koronavírusu pozastavená.

"Skríningy, aj onkologické, teda činnosti, ktorými sú vyhľadávaní v populácii jedinci s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky, vykonávajú lekári nepretržite. Zdravotné poisťovne tieto úkony pravidelne a neustále uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia," komentoval rezort zdravotníctva s tým, že cieľom skríningov je zachytenie pacientov v štádiu, keď sú ešte liečiteľní.

Na rovnakom princípe fungujú aj onkologické skríningové programy. Konkrétne prvé tri štátom riadené skríningy onkologických ochorení rozbiehajú aktívnu informovanosť o nich.

Eliášová tiež doplnila, že na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka a skríning rakoviny krčka maternice sa začne s pozývaním na jeseň tohto roka. Aktívna komunikácia týchto programov je však podľa jej slov podmienená aktuálnou situáciou v súvislosti s epidemiologickou situáciou a ochorením COVID-19. "Aktívne vyhľadávanie jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky, sa však nezastaví. Zachytenie pacienta v štádiu, keď je ešte liečiteľný, vykonávajú lekári nepretržite," uzavrel rezort.