Bratislava 28. júna (TASR) - Do centrálneho registra automatických externých defibrilátorov (AED) v máji zaevidovali ďalších 89 prístrojov. Na webe o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR, ktoré register spravuje.
„Počas uplynulého mesiaca bolo AED použité v 99 prípadoch a do nemocníc ambulancie ZZS následne previezli po použití defibrilátora 12 pacientov,“ ozrejmili záchranári.
AED je prenosný prístroj na poskytovanie prvej pomoci, ktorý sa používa pri náhlom zastavení krvného obehu a následnej kardiopulmonálnej resuscitácii. Pri jeho použití do piatich minút možno podľa záchranárov zvýšiť šancu na záchranu postihnutého až na 75 percent.