Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Zdravotníci podpísali memorandum o spolupráci

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Spoločným cieľom je posilniť výskum, vzdelávanie a informovanosť o zdraví, a tak zlepšiť zdravotníctvo na Slovensku.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), Liga za duševné zdravie (LZDZ) SR a Slovenská zdravotnícka univerzita (SZU) v Bratislave uzavreli memorandum o spolupráci. Spoločným cieľom je posilniť výskum, vzdelávanie a informovanosť o zdraví, a tak zlepšiť zdravotníctvo na Slovensku. TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu NCZI Alena Krčová.

Spolupráca zároveň podľa nej otvára priestor pre zapojenie slovenských expertov do domácich a medzinárodných projektov zameraných na zlepšenie zdravia a zdravotníckej starostlivosti. Nové partnerstvo prinesie aj nové možnosti pre výskum v oblasti duševného zdravia, vzdelávanie budúcich zdravotníkov a informovanie verejnosti o dôležitosti prevencie a starostlivosti o zdravie.

"Podpisom memoranda otvárame novú kapitolu v oblasti zdravotníckeho výskumu a vzdelávania na Slovensku. Spojením síl s Ligou za duševné zdravie a SZU vytvárame silný a inovatívny tím, ktorý má potenciál priniesť významné zmeny v oblasti starostlivosti o duševné zdravie," povedal riaditeľ NCZI Pavol Vršanský. Práve kvalitné a dostupné zdravotnícke dáta sú podľa neho kľúčom k efektívnej prevencii a liečbe.

Podľa predsedu správnej rady Ligy za duševné zdravie Martina Knuta sa na Slovensku s dátami v oblasti duševného zdravia pracuje len sporadicky a neštruktúrovane a je potrebné tento stav zmeniť. "Pred šiestimi mesiacmi sme vydali metaštúdiu zhromažďujúcu všetky verejne dostupné dáta v oblasti duševného zdravia - teraz spoločne so SZU a NCZI chceme dospieť do štádia, kedy konečne budeme vedieť, koľko čo v duševnom zdraví stojí a hlavne, aký je náklad, ktorý štát vynakladá na to, že neposkytuje komunitné služby v oblasti duševného zdravia. Na základe takýchto dát budú tí, ktorí rozhodujú o peniazoch, chápať, že Fond na podporu duševného zdravia nie je náklad, ale investícia, ktorá má výbornú návratnosť," poznamenal.

SZU má záujem aj prostredníctvom tejto spolupráce aktívne podporovať rozvoj vedy a výskumu v oblasti zdravotníctva vrátane oblasti duševného zdravia. "Cieľom tejto spolupráce je prispieť k zlepšeniu zdravia a kvality života prostredníctvom inovatívnych výskumných aktivít a šírenia poznatkov na domácej, ako aj na európskej úrovni," dodal rektor univerzity Peter Šimko.