Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Slovensko

Počet žiadostí o sprístupnenie dokumentov ÚPN výrazne stúpol

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

V porovnaní s rokom 2012 je to nárast až o 88 percent. Vyplýva to z Výročnej správy ÚPN za rok 2013, ktorú majú na stole poslanci Národnej rady SR.

Bratislava 23. júna (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) dostal minulý rok 205 žiadostí fyzických osôb o sprístupnenie dokumentov po bývalých bezpečnostných zložkách štátu z obdobia rokov 1939 až 1989. V porovnaní s rokom 2012 je to nárast až o 88 percent. Vyplýva to z Výročnej správy ÚPN za rok 2013, ktorú majú na stole poslanci Národnej rady (NR) SR.

S vyžiadanými dokumentmi sa vlani oboznámilo 57 osôb, ústav pre nich pripravil a sprístupnil celkovo 4301 strán dokumentov. Z grafu zverejneného v dokumente vyplýva, že historicky najnižší počet žiadostí ÚPN zaznamenal v roku 2012, a to 109. Najviac - 4295 ich bolo v roku 2003, odvtedy počet žiadostí s výnimkou dvoch rokov postupne klesal.

ÚPN je verejnoprávna ustanovizeň so sídlom v Bratislave zriadená zákonom o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu z rokov 1939 až 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Medzi jeho úlohy patrí úplne a nestranne hodnotiť obdobie neslobody, sprístupňovať dokumenty o prenasledovaní osôb, zverejňovať údaje o vykonávateľoch tohto prenasledovania, dávať podnety na trestné stíhanie zločinov a trestných činov, poskytovať potrebné informácie orgánom verejnej moci, systematicky zhromažďovať a odborne dokumentačne spracovávať všetky druhy informácií, dokladov a dokumentov vzťahujúcich sa na obdobie neslobody, propagovať myšlienky slobody a obrany demokracie.