Quantcast
< sekcia Slovensko

ZMOS: Nemocnice by mali posielať späť do DSS už otestovaných klientov

Ilustračné foto. Foto: TASR – Martin Baumann

v niektorých mestách a obciach sa uvažuje o zriadení červených DSS, dodala Božena Kováčová.

Bratislava 12. novembra (TASR) – Nemocnice by mali posielať naspäť do domovov sociálnych služieb (DSS) vyliečených klientov z ochorenia COVID-19 s už vykonanými testami, a teda s dôkazom o ich neinfekčnosti. Pre TASR to uviedla to šéfka sociálnej sekcie Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Božena Kováčová.

Zdravotný stav klienta by sa podľa nej nemal hodnotiť až v zariadení. "Aby nám neprišiel do DSS pozitívny človek," podotkla s tým, že v zariadeniach sociálnych služieb sú klienti, ktorí sú veľmi ohrozenou skupinou. Stačí, aby do zariadenia prišiel jeden pozitívny a ide to ako lavína.

Ako uviedla na margo pretestovania zamestnancov a klientov DSS každé dva týždne, nepovažuje to za problematické. Majú dostatok kvalifikovaného personálu. "Nemusíme sa tam starať o nejaké mimoriadne tímy, zdravotné sestry s opatrovateľkami a lekármi si dokážu ľudí v DSS otestovať," uviedla s tým, že za dôležité považuje hlavne testovanie zamestnancov, pretože vírus do zariadenia môže doniesť jedine pracovník a nie klient, ktorý tam leží.

"V našich zariadeniach sa nejako hromadne ani nevyskytli pozitívne testovaní a myslím si, že je to aj celým tým prístupom a zodpovednosťou našich pracovníkov," poznamenala.

Ako dodala, v niektorých mestách a obciach sa uvažuje o zriadení červených DSS. "Momentálne je to pripravený projekt, už to má Banskobystrický samosprávny kraj," uviedla s tým, že ak sa vyskytne v niektorých zariadeniach pozitívny klient, bude sa dať odizolovať ho, aby to nebol problém každého jedného zariadenia.

Na otázku, ako by DSS postupovali v prípade zvýšenia počtu pozitívne testovaných ľudí, odpovedala, že každé zariadenie sa riadi krízovým plánom. Existujú zelené, červené a oranžové zóny, podľa ktorých sa zariadenia riadia. "Musím povedať v tomto čase, že za dosť výdatnej pomoci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR," poznamenala s tým, že im poskytuje dobré návody, ako v určitých situáciách postupovať. DSS teda majú jasné pokyny, ako v ktorom prípade postupovať, ktoré priestory sa majú kedy uvoľniť, akí zamestnanci tam majú pracovať, či aké ochranné pracovné pomôcky použiť.