Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf
< sekcia Slovensko

ZMOS upozorňuje na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu samospráv

Na archívnej snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Chýbajúce podielové dane vo výške 500 miliónov eur, o ktoré boli ukrátené mestá a obce v dôsledku negatívnych opatrení vlády v uplynulých rokoch, sú pre samosprávy vážny problém, priblížil J. Božik.

Bratislava 23. februára (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dlhodobo upozorňuje na potrebu dofinancovania územnej samosprávy, ktorá v uplynulých troch rokov prišla o veľkú časť podielových daní. Dôkazom zlej situácie je aj vývoj príjmov z podielových daní v aktuálnom mesiaci.

"Chýbajúce podielové dane vo výške 500 miliónov eur, o ktoré boli ukrátené mestá a obce v dôsledku negatívnych opatrení vlády v uplynulých rokoch, sú pre samosprávy vážny problém. Túto skutočnosť zvýrazňuje podielová daň za mesiac február, ktorá prišla tento týždeň do rozpočtov miest a obcí a je v priemere o približne 10 % nižšia v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka," priblížil predseda ZMOS Jozef Božik.

Pripomenul, že samosprávy už v tomto kalendárnom roku znášajú celoročné zvýšenie platov, ktoré bolo minulý rok rozdelené do dvoch etáp v januári a septembri. Zvýšenie minimálnej mzdy a jej jednotlivých úrovni od začiatku roka spôsobilo zmeny platov aj u zamestnancov verejnej správy.

"V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že pokiaľ sa bude tento problém dlhodobo odkladať, môže pre samosprávy znamenať výpadok príjmov, a tým ohroziť plnenie funkcií a úloh samospráv miest a obcí. Zníženie podielovej dane vo februári kontinuálne dokazuje a prehlbuje problémy samospráv," podčiarkol Božik. Zhoršujúca sa ekonomická situácia podľa neho ohrozuje aj čerpanie eurofondov.

Samosprávy podľa šéfa ZMOS pri prijímaní rozpočtov znižovali príjmy aj výdavky v nádeji, že dofinancovanie vyrieši ich pretrvávajúce problémy. "Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií v dôsledku prijatých opatrení predchádzajúcou vládou, ale problémy samospráv sa nedajú donekonečna riešiť tým, že sa budú odkladať," zdôraznil Božik. Upozornil, že je nutné v diskusii s vládou hľadať spôsob, ako samosprávy dofinancovať s cieľom zabezpečiť poskytovanie kvalitných služieb občanom miest a obcí Slovenskej republiky.