Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Slovensko

ZMOS: V roku 2021 priblížil 12 inšpiratívnych príkladov dobrej praxe

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger (vpravo) a ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Foto: TASR - Erika Ďurčová

ZMOS od roku 2018 spracovalo 48 príkladov dobrej praxe do manuálu s názvom Kroky k úspechu.

Bratislava 27. decembra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) počas končiaceho roka predstavilo 12 príkladov dobrej praxe, každý z iného regiónu. Príklady slúžia ďalším samosprávam ako návod na realizáciu inovatívneho a udržateľného riešenia.

"Pre mestá a obce, ktoré majú podobný problém, predstavujú inšpiráciu a zároveň možnosť, ako minimalizovať riziká vyplývajúce z nesprávne nastavených pilotných projektov," upozornil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák. Dodal, že príklady sledujú princípy, akými sú transparentnosť, efektívnosť, účelnosť, vlastná iniciatíva samosprávy a jej obyvateľov, prínos pre komunity, princíp dobrej správy a udržateľnosť.

"V rámci ponúknutých inšpirácií v tomto roku predstavil ZMOS napríklad potravinovú linku pomoci v Strážskom, denný letný tábor Susedia v Pukanci, Gazdovské trhy v Bátovciach či projekt v Hnúšti, kde most odsúdený na zánik spojil brehy rieky a ľudí," priblížil Kaliňák upozorňujúc, že všetky príklady dobrej praxe sú zverejnené na webe združenia.

ZMOS od roku 2018 spracovalo 48 príkladov dobrej praxe do manuálu s názvom Kroky k úspechu. Dáva ich do pozornosti aj samosprávam na Ukrajine v rámci spoločného projektu, ktorý je zameraný na transfer poznatkov a prezentáciou úspešných riešení.

Príklady dobrej praxe sú súčasťou národného projektu s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.