Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

ZMOS žiada o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná sa zúčastnila obhliadky ostrova Sihoť 18. apríla 2016 v Bratislave. Snímka z vodárenského ostrova Sihoť. Foto: TASR - Michal Svítok

Po novom by sa nemal súhlas na výrub vyžadovať na stromy s obvodom kmeňa do 80 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 metrov štvorcových.

Bratislava 16. júna (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada poslancov Národnej rady (NR) Slovenskej republiky(SR) o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa týka regulácie výrubu stromov v zastavanom území obce. Môže mať podľa nich dlhodobé negatívne dosahy na životné prostredie a kvalitu života. TASR o tom informovala ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.

"Je dôležité zachovať súčasnú úroveň ochrany stromov v mestách a obciach a zabezpečiť tak udržateľný a zdravý životný priestor pre súčasné aj budúce generácie," zdôraznila hovorkyňa. Novela podľa nej prinesie nárast výrubových aktivít bez kontroly. "Zvýšenie hranice obvodu stromov, ktoré môžu byť vyrúbané bez povolenia, spôsobí nárast výrubov stromov," upozornila.

Podľa ZMOS-u je potrebné zohľadniť pripomienky k novele zákona tak, aby sa súhlas na výrub drevín vyžadoval v zastavanom území obce na stromy s obvodom kmeňa do 40 centimetrov meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou a súvislé krovité porasty s výmerou do desiatich metrov štvorcových.

Novela má podľa envirorezortu zjednodušiť postupy pri výrube drevín. Po novom by sa nemal súhlas na výrub vyžadovať na stromy s obvodom kmeňa do 80 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 metrov štvorcových. Podľa ZMOS-u bolo nevyžadovanie súhlasu na výrub stromov súvislých krovitých porastov s výmerou do 100 metrov štvorcových v zastavanom území obce predložené do prvého čítania NRSR a neskôr po prerokovaní v druhom a treťom čítaní zmenené na obvod kmeňa do 60 centimetrov. Súhlas má byť podľa návrhu potrebný v prípade, ak takáto drevina rastie na cintorínoch, v zastavanom území obce, voľne prístupných miestach pre verejnosť alebo ako solitér, stromoradie, súčasť aleje či remízy. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) považuje zmeny za významné preventívne opatrenie na zníženie stretov človeka s medveďom či škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch. Úpravou chce odstrániť zbytočné byrokratické zaťaženie aj nedostatky vyplývajúce z aplikačnej praxe.