< sekcia Slovensko

Zoltán A. vypovedal o údajnej trestnej činnosti ministrov

Na archívnej snímke polícia odvádza jedného z obvinených z budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018. Foto: TASR

Vybavovanie pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov sa má týkať personálnej agentúry z Kolárova, ktorej šéfom je podnikateľ Boris Gatial.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Obvinený z vraždy novinára Jána Kuciaka Zoltán A. vypovedal o údajnej trestnej činnosti ministrov. Tvrdí, že peniaze mali brať za rýchle a bezproblémové vybavenie povolení pre cudzincov. Informovala o tom TV Markíza, ktorá získala detaily výpovede Zoltána A.

Vybavovanie pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov sa má týkať personálnej agentúry z Kolárova, ktorej šéfom je podnikateľ Boris Gatial. Zoltán A. podľa Markízy tvrdí, že za bezproblémové a rýchle vybavenie povolení údajne platil Gatial "všimné v desiatkach eur na osobu" buď vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktorovi Stromčekovi, alebo ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD).

Zoltán A. poukázal aj na údajne dobré vzťahy medzi ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) a Gatialom. Tvrdí tiež, že Gatial mal písať Sakovej povzbudzujúce správy ešte pred tým, ako sa stala ministerkou. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry má teraz preveriť slová Zoltána A.

Saková, Richter, Stromček aj Gatial tieto obvinenia odmietajú a považujú ich za fabulácie. Minister práce tvrdí, že Gatiala nepozná a nikdy sa s ním nestretol.

"Tieto informácie alebo obvinenia absolútne odmietam. Nič také sa neriešilo, ide to štandardným postupom," povedal Gatial.

Stromček uviedol, že človek obvinený z vraždy je ochotný klamať a tvrdí nezmysly, aby dostal nižší trest. Dodal, že ako štátny tajomník na ministerstve dopravy nemal kompetencie ani dosah na to povolenia vybavovať.