< sekcia Slovensko

Zomrel jeden zo zakladateľov slovenskej štátnosti Milan Ftáčnik

Archívna snímka. V Rytierskej sieti Bratislavského hradu sa uskutočnil 3. septembra 1992 slávnostný akt podpísania Ústavy Slovenskej republiky. Na snímke predseda SNR Ivan Gašparovič a Milan Ftáčnik (SDĽ). Bratislava 3. september 1992. Foto: TASR/Vladimír Benko

Významný politik bol ministrom školstva za SDĽ, aj primátorom hlavného mesta Bratislavy.

Bratislava 14. mája (Teraz.sk/TASR) - Po dlhej a ťažkej chorobe umrel vo veku 64 rokov významný slovenský ľavicový politik, bývalý minister školstva a primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. TASR to potvrdila jeho dcéra Lucia Čelovská, pre teraz.sk jeho bývalý stranícky kolega B. Ondruš.Profil Milana Ftáčnika


Milan Ftáčnik sa narodil 30. októbra 1956 v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie nadobúdal v rokoch 1976-1980 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v odbore teoretická kybernetika a ukončil ho na novovzniknutej Matematicko-fyzikálnej fakulte (MFF) UK s Cenou ministra školstva.

Na snímke Milan Ftáčnik.
Foto: TASR


V rokoch 1980-1986 bol interným ašpirantom na Katedre teoretickej kybernetiky MFF UK (s prerušením 1981/82 na absolvovanie základnej vojenskej služby). V roku 1987 získal titul CSc. V roku 1989 mu bol udelený vedecko-pedagogický titul docent. Pôsobil na MFF UK na Katedre teoretickej kybernetiky, Katedre počítačovej grafiky a spracovania obrazu a Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) UK v Bratislave (tento názov má pôvodná Matematicko-fyzikálnej fakulta od roku 2000). Od januára 2003 do decembra 2006 pôsobil ako vedúci katedry.

Je spoluautorom vysokoškolskej učebnice Umelá inteligencia a autorom viacerých odborných publikácií. Pôsobil ako vedúci riešiteľ a zástupca vedúceho riešiteľa vo výskumných grantoch, zameraných na spracovanie obrazovej informácie a vytváranie virtuálnych trojrozmerných modelov miest.

Český spevák Karel Gott si 28. októbra 2014 v bratislavskom Primaciálnom paláci prevzal listinu o udelení čestného občianstva hlavného mesta za zásluhy o priateľstve a porozumení medzi národmi v oblasti československej populárnej hudby a tiež za prezentáciu slovenskej metropoly. Odovzdal ju vtedajší primátor Milan Ftáčnik pri príležitosti jeho 75 rokov. Na archívnej snímke vpravo český spevák Karel Gott a vľavo primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


V roku 1980 vstúpil do Komunistickej strany Slovenska (KSS), kde vykonával funkcie na úrovni fakulty. Po roku 1990 sa aktívne podieľal na jej transformácii na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), v ktorej pôsobil ako podpredseda. V roku 2002 vystúpil z SDĽ a založil stranu Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) a bol jej predsedom až do jej integrácie so stranou Smer - Sociálna demokracia (Smer-SD) v januári 2005. Strana Smer vtedy zmenila názov na Smer - sociálna demokracia (Smer-SD).

Od roku 1990 pôsobil aktívne vo verejnom živote. V rokoch 1990-1998 bol štyrikrát zvolený za poslanca slovenského parlamentu za SDĽ. V rokoch 1990-1992 bol členom Predsedníctva Slovenskej národnej rady (SNR). V rokoch 1998-2002 pôsobil ako minister školstva SR.

Milan Ftáčnik.
Foto: TASR/Michal Svítok


V komunálnych voľbách v roku 2002 a potom aj v roku 2006 bol vo volebnom obvode Bratislava-Petržalka zvolený za poslanca Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy, kde pracoval v komisii pre mládež, vzdelanie a šport a v komisii sociálnych vecí a zdravotníctva. V regionálnych voľbách 2005 a potom aj v roku 2009 bol zvolený za volebný obvod Bratislava-Petržalka za poslanca zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja, pracoval v komisii školstva a kultúry. V rokoch 2006-2010 bol starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka.

V novembri 2010 sa Milan Ftáčnik ako nezávislý kandidát s podporou strany Smer-SD po víťazstve v komunálnych voľbách stal primátorom Bratislavy. Vo funkcii bol jedno volebné obdobie, do decembra 2014, kedy odovzdal funkciu Ivovi Nesrovnalovi. Pri odchode z funkcie sa vyjadril, že ako aktívny občan, ktorý má za sebou skúsenosti primátora, sa chce konštruktívne vyjadrovať k tomu, čo sa v meste deje.

Od roku 2014 pracoval na Katedre aplikovanej informatiky FMFI UK na Oddelení počítačovej grafiky a videnia. Od apríla 2015 bol predsedom Slovenskej informatickej spoločnosti a od decembra 2015 členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy.

Od januára 2019 pôsobil aj ako predseda Rady pre smart riešenia a inovácie, ktorá je koordinačnou platformou Smart cities klubu a Slovak smart city klastra.

Bol ženatý s manželkou Zlaticou. Mal tri deti.