Quantcast
< sekcia Slovensko

Zomrela osobnosť slovenského kultúrneho života v Prahe Janka Haluková

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Haluková sa každoročne podieľala na tvorbe metodických kníh, zaoberajúcich sa hlavne holokaustom, ktoré boli vydávané v spolupráci s českým ministerstvom školstva.

Praha 27. mája (TASR) - Vo veku 71 rokov zomrela v piatok po zákernej chorobe dlhoročná bývalá tajomníčka Klubu slovenskej kultúry v Prahe a propagátorka česko-slovenskej vzájomnosti Janka Haluková. TASR o tom informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský.

Janka Haluková sa narodila 13. júla 1950 v sklárskej rodine v obci Utekáč. V roku 1974 sa s manželom presťahovala Prahy. Od roku 1986 pracovala v Dome slovenskej kultúry, kde mala na starosti kontakty s členskou základňou a dokumentáciu programov. Po ukončení činnosti Domu slovenskej kultúry v decembri 1993 pokračovala vo funkcii tajomníčky Klubu slovenskej kultúry.

Mnoho rokov bola presbyterkou Slovenského zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v ČR. V súvislosti s cirkevnými aktivitami bola tajomníčkou Združenia slovenských evanjelikov v zahraničí, ktorý organizoval duchovné aktivity evanjelikov v Európe i v zámorí.

V rámci spolupráce so Spolkom Nicholasa Wintona Haluková pripravovala vzdelávacie projekty pre základné a stredné školy. Každoročne sa podieľala na tvorbe metodických kníh, zaoberajúcich sa hlavne holokaustom, ktoré boli vydávané v spolupráci s českým ministerstvom školstva. Podľa Slovenského domu v Prahe bola významná aj jej činnosť v Spoločnosti M. R. Štefánika. Zastávala aj funkciu tajomníčky v Spoločnosti Jána Kollára v ČR.