Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Slovensko

Zs.Simon apeluje na spoločnú maďarskú kandidátku,kritizuje postoje SMK

Zsolt Simon Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zdôraznil, že Maďari žijúci na Slovensku musia mať zastúpenie v slovenskom parlamente, pretože ten rozhoduje o ich živote.

Bratislava 30. januára (TASR) - Líder mimoparlamentného Maďarského fóra Zsolt Simon apeluje na spoločnú kandidačnú listinu maďarských strán do volieb do Národnej rady (NR) SR. Vyzval Spolupatričnosť a Most-Híd, teda dve platformy Aliancie, aby sa do 15. februára uzniesli na spoločnom postupe a hodnotách, ktoré chcú reprezentovať. Kritizoval vyjadrenia SMK a vyzýva na spoločný postup tak, aby mala maďarská komunita zastúpenie v slovenskom parlamente.

"Sme pripravení ísť do volieb aj samostatne, sme pripravení na širšiu spoluprácu so slovenskými politickými stranami, ale v prvom rade nám ide o to, aby sme vytvorili maďarskú volebnú listinu," povedal. Zdôraznil, že Maďari žijúci na Slovensku musia mať zastúpenie v slovenskom parlamente, pretože ten rozhoduje o ich živote.

SMK, ktoré je tiež platformou Aliancie, podľa Simona odmietlo spoločnú kandidátku. Argumentoval nedávnymi vyjadreniami predstaviteľov platformy. Za nešťastnú považuje rétoriku idúcu proti Európskej únii. Preberanie postojov maďarskej vlády nie je podľa neho správny krok. Podotkol, že pri takejto rétorike s nimi žiadna strana nebude ochotná spolupracovať.

Zástupcovia platformy SMK počas víkendu uviedli, že v rámci Aliancie by chceli ešte pred voľbami zmeniť jej názov strany na Maďarská aliancia. Podporujú, aby sa na volebnú listinu Aliancie mohli dostať aj nečlenovia strany.