Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Zväz: Recyklácia odpadov z textilu je stále na začiatku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na Slovensku sa dotrieďuje odpad zo severnej a západnej Európy v dvoch veľkokapacitných triediacich linkách v Senci a Martine.

Bratislava 25. januára (TASR) - Recyklácia odpadov z textilu je stále na začiatku. Zber textilného odpadu sa postupne rozbieha v celej Európske únii (EÚ). Zároveň však chýba európska legislatíva, ktorá by nastavila systém financovania napríklad formou rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) Ján Chovanec.

"Na jednej strane teda musíme tak ako ostatní textil zberať, na druhej strane ťarcha jeho zberu nepadá na výrobcov, ktorí by recyklačnými poplatkami jeho zber a spracovanie rozvíjali, ale na samosprávy. Znepokojujúce na tom celom je však ešte jedna vec - termín revízie smernice je stanovený až na koniec roka 2028," priblížil Chovanec.

Textilný odpad je podľa neho potrebné rozdeľovať na použitý textil vhodný na opätovné použitie (secondhand) a samotný odpad z textilu, čiže zašpinený textil. Na Slovensku sa podľa štúdie z roku 2022 zberá predovšetkým použitý textil na opätovné použitie, tvrdí. Zavedenie zberu textilu vhodného na opätovné použitie nie je povinné, ale envirorezort ho v príručke uvádza ako možný doplnkový spôsob zberu textilu.

Na Slovensku sa dotrieďuje odpad zo severnej a západnej Európy v dvoch veľkokapacitných triediacich linkách v Senci a Martine. Tento odpad končí v pobočkách secondhandov v SR a okolitých krajinách. Okrem nich sú ešte tri menšie zariadenia na prípravu na opätovné použitie textilného odpadu v Bratislave, Šenkviciach a Banskej Bystrici, vysvetlil Chovanec. "Celková kapacita zariadení na triedenie textilu na opätovné použitie je 40.000 ton ročne, no pri tejto kapacite je potrebné podčiarknuť, že ide len o kapacity na spracovanie použitého textilu, nie odpadu z textilu," povedal.

Šéf ZOP tvrdí, že v povoľovacom procese je aktuálne aj projekt ďalšej veľkokapacitnej dotrieďovacej linky v obci Chorvátsky Grob s kapacitou 15.000 ton ročne. Okrem dotriedenia textilu na opätovné použitie by mal tento projekt podľa neho vyrábať z textilného odpadu aj alternatívne palivo pre cementárne, respektíve tepelnoizolačný materiál a výrobky pre automobilový, nábytkársky či hračkársky priemysel.

Zároveň na Slovensku pôsobia aj štyri spoločnosti na spracovanie a recykláciu textilného odpadu, a to v Senici, Krajnom, Hlinnom a vo Svite. Ich kapacita je 13.000 ton ročne. Spracovávajú prevažne priemyselný textil zo zahraničia a automobilový textil zo SR, vysvetlil Chovanec.

"Najjednoduchšou a ekonomicky a environmentálne najlepšou formou recyklácie textilu z domácnosti je jeho opätovné použitie. Textil z domácností má veľmi heterogénne zloženie, obsahuje viaczložkové materiály, a preto je jeho recyklácia technický zložitá a v mnohých prípadoch aj ťažko ekonomicky udržateľná," povedal riaditeľ zväzu. Myslí si, že vhodnou alternatívou pre recykláciu komunálneho textilu je up-cycling, ktorý dáva použitým či odpadovým produktom nové využitie. Nevýhodou býva jeho vyššia cena. Lacnejšou a udržateľnejšou verziou je podľa Chovancových slov down-cycling, čiže spracovanie textilu na čistiace handry.

Chovanec poukázal na to, že recyklované textilné odpady a výrobky možno nájsť v stavebnom, nábytkárskom či odevnom priemysle. Textil sa využíva pri výrobe protihlukových stien alebo odhlučnených výrobných hál, taktiež ako tepelný izolant v interiéroch a exteriéroch stavieb či prímes v zelených stavbách.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.