< sekcia Slovensko

Zväzy vítajú uvoľnenie opatrení, no chcú viac spolupracovať s vládou

Na snímke fanúšikovia DAC Dunajská Streda na tribúne počas zápasu 3. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy vo futbale v skupine o titul DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava, foto z archívu. Foto: TASR – Jakub Kotian

Kriticky sa k situácii v súčasnom športe na Slovensku vyjadril prezident Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý v období prípravy na zimné paralympijské hry naráža na komplikácie.

Bratislava 13. januára (TASR) - Slovenské športové hnutie je vďačné, že po stredajšom rozhodnutí vlády sa od 19. januára uvoľňujú podmienky pre šport detí a mládeže. Posťažovalo sa však na to, že sa dozvedá informácie až po tom, ako sa príjmu. Rado by na tvorení pravidiel športovania v čase pandémie participovalo aktívnejšie.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik pripomenul, že predovšetkým amatérsky šport prežil v období pandémie veľmi ťažké obdobie. "Sme radi, že sa ľady pohli, no ani zďaleka nemôžeme byť spokojní. My sme v roku 2020 zažili klinickú smrť. Prišli sme o 10.000 futbalistov, ktorí aspoň raz nastúpili v organizovanom zápase. Viac ako 50% z nich malo menej ako 18 rokov. Sme vďační, že vláda zlepšila podmienky pre šport. Veríme však, že sa viacerým negatívnym javom mohlo zabrániť, ak by s nami vláda lepšie spolupracovala. Nechceli sme pritom nič iné, len aby nás pozvali k stolu, aby sme mohli vyjadriť svoj názor," povedal na brífingu v Bratislave.Uvoľnenie pravidiel športovania ocenil aj prezident Slovenského hokejového zväzu Miroslav Šatan. "Veríme, že rozhodnutie bude trvalé. Dúfame, že deti už budú môcť športovať a tie negatívne efekty, ktoré sme mohli aj v našom športe sledovať, sa zastavia. Nie všetko sa však vyriešilo. Očakávame, že ďalšie kroky budú viesť k zlepšeniu situácie."
Na snímke prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok počas brífingu s novinármi po zasadnutí výkonného výboru Slovenského Olympijského a Športového výboru (SOŠV) o prípravách na ZOH v Pekingu 13. januára 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok nechce, aby snahu bojovať za lepšie podmienky pre šport verejnosť vnímala iba ako záujem profesionálnych klubov. "Boli by sme radi, aby sa šport vnímal v širšom meradle. Ako prostriedok, ktorý zlepšuje verejné zdravie a aby sa venovala pozornosť aj amatérskemu športu. Možno tie rozhodnutia mohli prísť skôr. Aj v amatérskom športe je dôležité, aby sme mohli predvídať, čo nás čaká. Najmä pri organizovaní pretekov a tréningov," pripomenul.
Na snímke prezident Paralympijského výboru Ján Riapoš počas brífingu s novinármi po zasadnutí výkonného výboru SOŠV o prípravách na ZOH v Pekingu 13. januára 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

Kriticky sa k situácii v súčasnom športe na Slovensku vyjadril prezident Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš, ktorý v období prípravy na zimné paralympijské hry v Pekingu naráža na komplikácie. "Národné centrum nás vyzvalo, aby sme do 10. januára predložili harmonogram športovej prípravy. Nedokázali sme to, pretože ministerstvo nás informovalo, že vybraní športovci nie sú schválení a čakajú na podpis ministra. Naďalej čakáme ešte na zmluvu pre Peking. Do štartu olympijských a paralympijských hier zostávajú už iba dni a otáznikov je ešte veľmi veľa. Som funkcionárom od roku 1993, no takýto chaos som ešte nezažil," posťažoval sa Riapoš pre TASR, ktorý pripomenul, že Slovensko vyšle do Pekingu najväčšiu výpravu v histórii paralympijských hier. Výprava by mala odletieť 25. februára.