< sekcia Slovensko

Slovenskí väzni začali okrem rúšok šiť už aj ochranné overaly

Ilustračné foto. Foto: TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže

Šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené.

Bratislava 3. apríla (TASR) – Zbor väzenskej a justičnej stráže sa rozhodol okrem výroby rúšok a montovania ochranných štítov začať aj so šitím ochranných overalov.

TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. "Výroba sa spúšťa práve dnes, pričom jej predchádzalo navrhnutie vhodného strihu a zabezpečovanie materiálu. Overaly zakryjú takmer celé telo, čím mechanicky zvyšujú ochranu najmä ľudí, u ktorých je veľká pravdepodobnosť, že prichádzajú do kontaktu s infikovanými. Práve preto sme sa rozhodli, že zhotovíme ochranné overaly primárne pre zdravotnícky personál a vodičov zdravotníckych vozidiel zboru," objasnila Kacvinská.

Ako ďalej uviedla, šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené. Keďže ide úplne o nový typ výrobku, musia aj odsúdené nabrať skúsenosti s jeho výrobou.
"Zatiaľ však predpokladáme, že za deň by mohli ušiť a skompletizovať každá po tri kusy overalov. Na základe prvotných výsledkov a požiadaviek je pravdepodobné, že postupne zapojíme do výroby aj ďalších odsúdených. Pripomíname, že súčasne v iných ústavoch aj naďalej intenzívne pokračuje výroba rúšok," povedala hovorkyňa.

Overaly sa šijú v troch veľkostiach zo stopercentnej bavlnenej tkaniny Domestic 145, ktorá je vhodná na opakované používanie, keďže sa dá prať na vysokých teplotách. Pre zvýšenie ochrany bude overal po dokončení naimpregnovaný.

"V ústave Nitra-Chrenová predbežne plánujeme ušiť 100 kusov overalov. Ak sa však preukáže ďalšia potreba a nebudeme mať zabezpečené overaly od autorizovaných výrobcov, tak zvýšime produkciu v ústave Nitra-Chrenová a do výroby sa zapojí aj ústav v Dubnici nad Váhom, ktorý už tiež ušil svoj vzorový overal," dodala.

Slovenskí väzni vyrobili okrem toho za necelý mesiac už 100 000 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal ZVJS 27. februára. Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Do šitia rúšok sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov.

Pred pár dňami väzni začali vyrábať už aj ochranné štíty. Tie sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch - v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.