Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. jún 2026Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Šport

Aguirre po stopercentnom zásahu Mexika v skupine: Sme ako rodina

Hráč Mexika Julian Quiňones sa teší z gólu počas zápasu základnej A-skupiny Česko - Mexiko na majstrovstvách sveta vo futbale v mexickej metropole v stredu 24. júna 2026. Foto: TASR/AP

Mexický kouč Javier Aguirre po spanilej jazde v úvodnej časti šampionátu neskrýval nadšenie.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Mexico City 25. júna (TASR) - Futbalisti Mexika po prvý raz v histórii MS vyhrali všetky tri zápasy v základnej skupine. V záverečnom dueli si na Aztéckom štadióne poradili s Českom 3:0 a postarali sa o to, že tím trénera Miroslava Koubka skončil v tabuľke až na poslednom štvrtom mieste. Mexický kouč Javier Aguirre po spanilej jazde v úvodnej časti šampionátu neskrýval nadšenie.

„Opäť sa potvrdilo, že mexický národný tím je ako jedna veľká rodina. V porovnaní s úvodnými dvoma stretnutiami som trochu pomenil zostavu a dal som príležitosť ďalším hráčom. Za dôveru sa mi odvďačili tým najlepším možným spôsobom. Verím, že na výkony zo skupiny nadviažeme aj vo vyraďovacích bojoch," uviedol pre akreditované médiá Aguirre, ktorý bol na MS 1986 v Mexiku motorom stredovej formácie.

Po bezgólovom prvom polčase Mexičanov nasmerovali za tromi bodmi Mateo Chavez a Julian Quinones. V nadstavenom čase pridal tretí presný zásah Alvaro Fidalgo. „Streliť gól pri prvej účasti na MS je niečo krásne, zoberiem si to so sebou až do hrobu. Už ako malý chlapec som sníval o tom, že skórujem v drese národného tímu na svetovom šampionáte na domácej pôde," nadchýnal sa Chavez.

V českom tábore zavládlo po vypadnutí z turnaja veľké sklamanie. Český kapitán Ladislav Krejčí mal slzy na krajíčku. „Mrzí to všetkých. Do turnaja sme vstupovali s cieľom postúpiť zo skupiny. Viera v úspech bola veľká, realita nám však nastavila zrkadlo. Proti Mexiku sme odohrali solídny prvý polčas, druhé dejstvo sme však žiaľ nezvládli. Prvý gól beriem na seba. Neuspel som v súboji a z brejku dali domáci gól," kajal sa Krejčí.

Z druhého miesta v skupine napokon postúpila Južná Afrika, ktorá zdolala Kórejskú republiku 1:0. „Bafana Bafana" odštartovali šampionát nevýrazným výkonom a prehrou 0:2 s Mexikom, vďaka premenenej penalte však remizovali s Českom 1:1 a proti Kórejčanom predviedli svoj najlepší výkon na šampionáte. O postupový gól sa postaral v 63. minúte útočník Thapelo Maseko.

„Z našej strany to bol kvalitný zápas. Dobre sme zatvárali priestory a neumožnili sme Kórejčanom dostávať sa do šancí. Naša defenzíva bola oveľa lepšia ako v dueloch proti Mexiku a Česku. Strelili sme gól a potom to bolo búšenie srdca a čakanie na záverečný hvizd. Naše výkony na šampionáte majú stúpajúcu tendenciu. V šestnásťfinále sa pokúsime prekvapiť," zdôraznil tréner JAR Hugo Broos.