Najlepšia slalomárka sezóny SP Mikaela Shiffrinová (uprostred), druhá Tina Mazeová (vľavo) a tretia najlepšia slalomárka sezóny SP Veronika Velez-Zuzulová (vpravo) Foto: TASR/AP
Vo švajčiarskom Lenzerheide obsadila 9. miesto a keďže jej jediná súperka Frida Hansdotterová zo Švédska v druhej jazde vypadla, pohodlne si ustrážila pôvodne 36-bodový náskok.
Lenzerheide 16. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová sa druhýkrát v kariére stala treťou najlepšou slalomárkou sezóny Svetového pohára. Vo tohtoročnom finále v sobotu vo švajčiarskom Lenzerheide obsadila 9. miesto a keďže jej jediná súperka Frida Hansdotterová zo Švédska v druhej jazde vypadla, pohodlne si ustrážila pôvodne 36-bodový náskok.
V súťaži však rezonoval iný mikrosúboj. Slalomový malý glóbus získala nedávna majsterka sveta Mikaela Shiffrinová, ktorá štvrtým víťazstvom kariéry SP korunovala neuveriteľnú sezónu, počas ktorej len v stredu dosiahla 18 rokov. Sezónnu trofej v hustých bránkach získala na úkor ešte úspešnejšej slovinskej šampiónky Tiny Mazeovej, ktorá v sobotu skončila tretia (+0,35 s). Druhé miesto vo finále so stratou dvoch desatín obsadila Rakúšanka Bernadette Schildová.
"V prvom kole som bola dosť vzadu, vlastne to bola obrovská strata. Napriek tomu, že som v druhom kole zašla rýchlo, je neuveriteľné, že sa mi to podarilo. Celá sezóna je ako zo sna, ďakujem všetkým ktorí mi k týmto úspechom pomohli," vyznala sa do kamier ORF mladučká Američanka.
Mazeová mala už pred pretekmi istý veľký glóbus celkovej víťazky SP i sezónne tituly za obrovský slalom a super-G. V prípade zisku malej "gule" za slalom by sa bola unikátne zapísala do histórie. Napriek tomu, že sa jej to nepodarilo, jej úžasnú zimu podčiarkuje aj fakt, že o možnosť bojovať o kompletnú zbierku v jednej zime prišla v stredu iba rozdielom jediného bod zásahom prírodných síl. Vo finále pre zlé počasie zrušili súťaž zjazdu, v ktorej na titul potrebovala naozaj minimum - prísť do cieľa do 15. miesta, teda prakticky v prvých troch pätinách štartového poľa. Napokon skončila v dvoch disciplínach prvá, v dvoch druhá a veľký glóbus získala v novom svetovom rekorde, ktorý po sobote a pred nedeľňajším vyvrcholením v obrovskom slalome nabral hodnotu 2314 bodov... Predchádzajúca méta Američanky Lindsey Vonnovej bola 1980 (minulá sezóna), u mužov dosiahol Rakúšan Hermann Maier 2000 bodov v rovnako vyčíslenom roku.
Slovenská lyžiarka Veronika Velezová-Zuzulová na trati v 1. kole slalomu Svetového pohára v nemeckom Ofterschwangu 10. marca 2013. Zuzulová je po 1. kole šiesta.Foto: TASR/AP PhotoV 1. kole finálového slalomu na veľmi ťažkej a vyčerpávajúcej trati bola Veronika Velez-Zuzulová šiesta, keď za vedúcou Mazeovou zaostala 1,27 s. V druhej jazde, napriek tomu že už nemohla stratiť celkovú tretiu pozíciu, nedokázala ísť tak razantne ako jej súperky a vo výsledkovej listine klesla. Výrazný rozdiel bolo cítiť najmä po jazde Shiffrinovej, ktorá sa dostala na čelo a Zuzulovú odsunula odstupom 2,36 s, hoci po 1. kole ich delila iba desatina. V prvej časti súťaže bola osobitnou kapitolou Mazeová, ktorá na svoju rivalku Shiffrinovú "urobila" 1,17 s, ale nič ešte nemala isté. Američanka sa chystala v 2. kole zaútočila zo 4. miesta na 7-bodové manko v disciplíne, ktorá je extrémne nevyspytateľná. Lyžiarska kométa to zvládla ako stará rutinérka.
Slovenská slalomárka ukončila sezóny so ziskom rovných 500 bodov. Vo svojej obľúbenej disciplíne získala ešte o bod viac v roku 2008, ale k vtedajšiemu sezónnemu tretiemu miestu nepridala žiadny pretekový triumf. Teraz sa jej podarilo prvýkrát v kariére vyhrať slalom (v decembri v Semmeringu) a potom v januári aj paralelný slalom v Mníchove.