< sekcia Šport

Argentínska prokuratúra vyšetruje Maradonovu smrť

Na snímke rakva s telom zosnulého futbalistu Diegom Maradonom počas rozlúčky v prezidentskom paláci v argentínskom Buenos Aires 26. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Prokuratúra čaká na výsledky Maradonových toxikologických testov. Vyžiadala si aj jeho lekárske záznamy a záznamy z bezpečnostných kamier z okolia.

Buenos Aires 28. novembra (TASR) – Argentínska prokuratúra v piatok vyšetrovala okolnosti úmrtia legendárneho futbalistu Diega Maradonu a aj to, či nedošlo k zanedbaniu lekárskej starostlivosti. Informovali o tom zdroje z prostredia justície, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

„Už teraz vidíme nezrovnalosti,"
povedal člen úzkej rodiny pre AFP. Maradona zomrel v stredu 25. novembra vo veku 60 rokov.

Maradonov právny zástupca Matias Morla už skôr vyzval na vyšetrovanie okolností a tvrdil, že sanitkám trvalo vyše pol hodiny, kým po tiesňovom volaní prišli k domu futbalovej hviezdy.

V predbežnej správe z pitvy sa uvádza, že Maradona zomrel v spánku v stredu na poludnie na akútny pľúcny edém (opuch pľúc) a chronické zlyhanie srdca. Prokuratúra v Buenos Aires otvorila vyšetrovanie prípadu.

„Otvorili sme prípad, lebo to bol človek, ktorý zomrel doma, a nikto nepodpísal jeho úmrtný list. To neznamená, že existujú podozrenia alebo že došlo k pochybeniam," povedal zdroj z justície.

Svetoznámy argentínsky futbalista mal celodennú zdravotnú starostlivosť v dome v uzavretej rezidenčnej oblasti v meste Tigre, necelých 30 kilometrov od metropoly Buenos Aires – zotavoval sa tam po operácii zo začiatku novembra, pri ktorej mu odstránili krvnú zrazeninu v mozgu. „Treba prešetriť, či robili, čo mali, alebo sa veľmi nenamáhali," povedal člen rodiny.

„Ošetrovateľka dala vyhlásenie prokurátorovi, keď prišiel v deň Diegovej smrti, potom svoje vyhlásenie rozšírila a nakoniec išla do televízie, kde poskytla informácie, ktoré jej podľa nej nanútili. Takže v jej tvrdeniach sú určité protirečenia," povedal blízky príbuzný.

Prokuratúra čaká na výsledky Maradonových toxikologických testov. Vyžiadala si aj jeho lekárske záznamy a záznamy z bezpečnostných kamier z okolia.

Zrejme posledným človekom, ktorý videl Maradonu živého, bol ďalší ošetrovateľ – a to v stredu na svitaní, uviedla v oznámení prokuratúra. Bolo to približne o 06:30, keď sa končila nočná služba v dome legendárneho športovca. Ošetrovateľ povedal, že Maradonu našiel ležať v posteli, a uistil sa, že spí a normálne dýcha.

Iná ošetrovateľka, ktorá bola v Maradonovom dome prítomná v čase jeho smrti, prokurátorom povedala, že ho počula pohybovať sa po izbe okolo 07:30.

Podľa prokurátorov Maradonova osobná sekretárka žiadala o lekársku pomoc o 12:17 h a sanitka spoločnosti + VIDA bola na mieste o 12:28. Zachytávajú to videozáznamy z mestskej štvrte. Neskôr dorazili aj sanitky iných záchranných služieb.

Vyšetrovatelia takisto zistili, že Maradonov osobný lekár Leopoldo Luque zatelefonoval o 12:16 na tiesňovú linku 911 a žiadal sanitku.