Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland

Arizona s Kelemenom prehrala na ľade Pittsburghu 2:4

Brankár Arizony Coyotes Connor Ingram (39) padá na ľad po zrážke s Juuso Valimakim (uprostred), brániaci Jake Guentzel (59) z Pittsburghu Penguins počas tretej tretiny hokejového zápasu NHL v Pittsburghu v utorok 12. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Penguins zvíťazili v jedenástom vzájomnom zápase s Arizonou za sebou. Hostia zaznamenali štvrtú prehru v rade, domáci ukončili rovnako nepriaznivú šnúru práve proti Coyotes.

New York 13. decembra (TASR) - Hokejisti Calgary v zostave s dvoma Slovákmi prehrali v zámorskej NHL vo Vegas 4:5 pp. Víťazný gól strelil štvorbodový Mark Stone (2+2). Za hostí nastúpili Adama Ružička a Martin Pospíšil, ktorý zaznamenal asistenciu. Celkovo boli v noci na stredu v akcii štyria Slováci. Arizona s Milošom Kelemenom prehrala na ľade Pittsburghu 2:4, Tampa Bay s Erikom Černákom nestačila vonku na Vancouver 1:4. Auston Matthews z Toronta a Brock Boeser z Vancouveru ako prví v sezóne prekonali 20-gólovú métu a sú na čele tabuľky strelcov.

Calgary vyhrávalo na ľade súpera v druhej tretine dvakrát o jeden gól. Predĺženie pre "plamene" však musel zachrániť presne minútu pred koncom tretej periódy Jegor Šarangovič, Stone nakoniec rozhodol po 71 sekundách extračasu. Pospíšil asistoval v 23. minúte pri góle Nazema Kadriho na 2:1, keď udržal puk v útočnom pásme, poslal ho medzi kruhy na Connora Zaryho a jeho strelu tečoval Kadri do siete. Slovák tak bodoval prvýkrát po deviatich zápasoch a šiestykrát vo svojom 17. stretnutí. Predtým si naposledy pripísal bod 18. novembra, keď skóroval proti NY Islanders. Na ľade strávil 11:57 minúty a pripísal si aj plusku, dva hity a dve strely na bránku. Jeho krajan a spoluhráč Ružička odohral 8:06 minúty s tromi strelami. "Bol to vyrovnaný zápas, v tretej tretine domáci skóre otočili, ale dokázali sme vydolovať aspoň bod," zhodnotil tréner "plameňov" Ryan Huska, ktorého tím prehral piaty z uplynulých šiestich stretnutí.

Penguins zvíťazili v jedenástom vzájomnom zápase s Arizonou za sebou. Hostia zaznamenali štvrtú prehru v rade, domáci ukončili rovnako nepriaznivú šnúru práve proti Coyotes. Brankár domácich Connor Ingram dosiahol napriek trom inkasovaným gólom 93-percentnú úspešnosť so 40 zákrokmi. Jeho slovenský spoluhráč Kelemen mal svoj druhý najnižší ice time v NHL, keď odohral len 5:53 minúty a pripísal si jednu strelu na bránku.

Tampa išla proti Vancouveru do vedenia po 95 sekundách hry zásluhou Braydena Pointa, ďalší gól však už nepridala. O necelých päť minút neskôr vyrovnal Andrej Kuzmenko a nasledoval čistý hetrik jeho spoluhráča Brocka Boesera, ktorý tak má v sezóne na konte 21 presných zásahov. Černák hral v elitnej formácii a na ľade strávil 18:39 minúty. Zápas ukončil s mínuskou, dvoma trestnými minútami za držanie a rozdal tri hity. "Je to úžasné, najmä v porovnaní s minulou sezónou," tešil sa Boeser, ktorý mal v uplynulom ročníku bilanciu 18 gólov v 74 dueloch. Na konte má už päť hetrikov v NHL. "Musím sa naďalej sústrediť na to, čo mi prináša úspech. Každý deň tvrdo pracujem a chcem pomôcť môjmu tímu k víťazstvám."

Auston Matthews bol hlavnou hviezdou Toronta vo víťaznom stretnutí na ľade NY Rangers. Pod triumf 7:3 sa podpísal dvoma gólmi a dvoma asistenciami, bol to jeho prvý štvorbodový večer v sezóne. V uplynulých piatich dueloch nastrieľal sedem gólov. "Mám pocit, že som chytil správny rytmus," povedal po zápase americký útočník, ktorý je s Boeserom top strelcom súťaže. Obaja majú na konte po 21 presných zásahov. Mitchell Marner pridal k Matthewsovi dvoma zásahmi a asistenciou. Blake Wheeler skóroval za Rangers dvakrát, Mika Zibanejad mal bilanciu 1+1. Jednu asistenciu mal za domácich Artemij Panarin a bol to jeho 700. bod v NHL (232+468), jeho spoluhráč Jacob Trouba sa zasa dostal na métu 300 bodov (72+228).

Hokejisti St. Louis nestačili doma na Detroit 4:6 a po štvrtej prehre za sebou skončil na svojom poste ich tréner Craig Berube. Nahradil ho Drew Bannister, ktorý doteraz pôsobil ako kouč Springfieldu v AHL. Berube bol na striedačke Bluesmanov od novembra 2019 a hneď v tej istej sezóne ich priviedol k zisku Stanleyho pohára. Jeho tím je teraz na šiestej priečke v Centrálnej divízii. "V zápase sme urobili veľa dobrých vecí a dali sme dosť gólov na to, aby sme vyhrali. V defenzíve sme to však nezvládli," povedal Berube.

Connor McDavid natiahol svoju bodovú šnúru na 10 zápasov, dvoma asistenciami pomohol Edmontonu k triumfu nad Chicagom 4:1. Počas tejto série nazbieral 25 bodov (6+19). Jediný gól hostí si pripísal Connor Bedard, draftová jednotka z tohto roku. Bol to jeho dvanásty presný zásah v sezóne, na konte má rovnaký počet asistencií. Pre Bedarda to bol prvý duel proti McDavidovi, jednotke draftu 2015. Edmonton vyhral ôsmy zápas za sebou a je jeden duel od vyrovnania klubového rekordu v tomto ukazovateli. Evan Bouchard mal dve asistencie a bodoval v 12. stretnutí v rade.

Filip Forsberg stanovil 10. gólom v predĺžení nový klubový rekord Nashvillu. Skóroval už v 18. sekunde extračasu a zariadil víťazstvo svojho tímu nad Philadelphiou 3:2. V historických klubových štatistikách predstihol v tomto ukazovateli Davida Legwanda. Flyers boli strelecky jasne aktívnejší, no 37 zákrokmi sa blysol brankár "predátorov" Juuse Saros.

Joey Daccord zaznamenal svoje prvé čisté konto v NHL, keď pomohol 24 zákrokmi Seattlu ukončiť osemzápasovú sériu prehier. Aj vďaka nemu Kraken zdolali Floridu 4:0. "Fantázia. Som veľmi vďačný za príležitosť chytať v NHL a za to, že trénerský štáb a chalani mi veria. Pridať čisté konto a to ešte proti takému kvalitnému tímu je pre mňa veľmi výnimočné," uviedol 27-ročný brankár.

Hráči San Jose vyhrali tretí z uplynulých štyroch stretnutí, doma zdolali Winnipeg 2:1. Rozhodujúci gól zaznamenal švédsky útočník William Eklund v presilovke v 56. minúte. Hostia ukončili štvorzápasovú šnúru víťazstiev.

NHL - sumáre:

New York Rangers – Toronto Maple Leafs 3:7 (1:4, 2:0, 0:3)

Góly: 6. Wheeler, 37. Zibanejad (Panarin, Fox), 39. Wheeler (Zibanejad, Trouba) – 4. Matthews (Nylander, Gregor), 6. Timmins (Järnkrok, Domi), 16. Järnkrok (Tavares), 16. Marner (Matthews, Lagesson), 42. Marner (Rielly, Matthews), 58. Matthews (Nylander, McCabe), 59. Kämpf (Brodie). Brankári: Šesťorkin - Jones, strely na bránku: 31:30

Ottawa Senators – Carolina Hurricanes 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Góly: 8. Norris (Brännström, Giroux) – 19. Nečas (Skjei, Drury), 33. Aho (DeAngelo, Teräväinen), 34. Jarvis (Aho, Orlov), 38. Aho (Pesce, Skjei). Brankári: Korpisalo - Kočetkov, strely na bránku: 32:28

Pittsburgh Penguins – Arizona Coyotes 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)

Góly: 2. Guentzel (Crosby, Puustinen), 17. Carter (O'Connor), 45. Carter (Letang, Smith), 59. Guentzel (Malkin, Pettersson) – 11. Crouse (Zucker, Välimäki), 16. Maccelli (Crouse, Bjugstad). Brankári: Jarry - Infram, strely na bránku: 44:21

St. Louis Blues – Detroit Red Wings 4:6 (1:2, 3:1, 0:3)

Góly: 6. Saad (Bučnevič, Kapanen), 22. Hayes (Leddy, Parayko), 23. Hayes, 37. Scandella – 14. Walman, 16. Berggren (Petry, Sprong), 30. Seider (Rasmussen), 41. Raymond (Veleno, Kane), 47. Fabbri (Raymond, Copp), 59. Rasmussen (Veleno). Brankári: Binnington - Huss, strely na bránku: 37:32

Nashville Predators – Philadelphia Flyers 3:2 po predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 10. Nyquist (Carrier, Forsberg), 24. McCarron (Schenn, Smith), 61. Forsberg (Josi, O'Reilly) – 40. Couturier (Farabee, Atkinson), 47. Sanheim (Konecny, Couturier). Brankári: Saros - Ersson, strely na bránku: 22:39

Seattle Kraken – Florida Panthers 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Góly: 24. Yamamoto (Borgen, Bellemare), 46. Bellemare (Evans, Yamamoto), 50. Wennberg (Borgen, Kartye), 57. Tolvanen (Dunn). Brankári: Daccord - Bobrovskij, strely na bránku: 23:24

Vancouver Canucks – Tampa Bay Lightning 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 7. Kuzmenko (Q. Hughes, Miller), 30. Boeser (Miller, Höglander), 37. Boeser (Q. Hughes, Hronek), 59. Boeser (Q. Hughes) – 2. Point (Sergačjov, Hagel). Brankári: Demko - Vasilevskij, strely na bránku: 22:29

Vegas Golden Knights – Calgary Flames 5:4 po predĺžení (1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)

Góly: 14. Stephenson (Marchessault, Stone), 26. Barbašev (Stone), 46. Stone (Karlsson, Marchessault), 57. Karlsson (Stephenson, Marchessault), 62. Stone (Eichel, Pietrangelo) – 7. Weegar (Backlund, Coleman), 23. Kadri (Zary, POSPÍŠIL), 38. Šarangovič (Lindholm), 59. Šarangovič (Hanifin, Kadri). Brankári: Thompson - Wolf, strely na bránku: 39:31

Edmonton Oilers – Chicago Blackhawks 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 10. Nugent-Hopkins (McDavid, Bouchard), 19. Gagner (Ryan), 34. Draisaitl (Ceci, Gagner), 41. Hyman (McDavid, Bouchard) – 4. Bedard (Vlasic, Crevier). Brankári: Skinner - Mrázek, strely na bránku: 29:23

San Jose Sharks – Winnipeg Jets 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 10. Bailey (Hoffman, Rutta), 56. Eklund (Granlund, Duclair) – 17. Dillon. Brankári: Blackwood - Brossoit, strely na bránku: 32:37

Miloš Kelemen (Arizona) 05:53 0 0 0 0 1 0

Martin Pospíšil (Calgary) 11:57 0 1 1 +1 2 0

Adam Ružička (Calgary) 08:06 0 0 0 0 3 0

Erik Černák (Tampa Bay) 18:39 0 0 0 -1 0 2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/