Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Uganďan Kiplimo majstrom sveta v polmaratóne, Cheptegei štvrtý

Na snímke Keňan Samuel Kiplimo, archívne foto. Foto: TASR – František Iván

Medzi ženami triumfovala Keňanka Jepchirchirová, ktorá získala zlato na MS v polmaratóne v rekordnom čase.

Gdynia 17. októbra (TASR) - Uganďan Jacob Kiplimo triumfoval na majstrovstvách sveta v polmaratóne v poľskej Gdyni v rekorde šampionátu 58:49 min. O päť sekúnd za ním skončil na druhom mieste Keňan Kibiwott Kandie (58:54), tretie miesto obsadil Amedework Walelegn z Etiópie v čase 59:08.

Úradujúci vicemajster sveta v krose Kiplimo bežal iba svoj druhý polmaratón v živote a pre svoju krajinu vybojoval premiérové zlato na podujatí. Jeho krajan a od tohto roka svetový rekordér na dráhe na 5000 m i 10.000 m Joshua Cheptegei si polmaratón vyskúšal premiérovo a obsadil štvrtú priečku.

Medzi ženami triumfovala Keňanka Peres Jepchirchirová. Jej víťazný čas 1:05:16 h je historicky najlepší v čisto ženskom behu. Druhú priečku obsadila Nemka Melat Yisak Kejetová, ktorá zabehla 1:05:18, čo je najlepší výkon Európanky v čisto ženskom behu na polmaratónskej trati. Tretia priečka patrila Etiópčanke Yalemzerf Yehualawovej v čase 1:05:19.