< sekcia Šport

Maratón mieru nezastavila ani pandémia, v Košiciach slovenská špička

Na snímke štart 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v pozadí Dóm Sv. Alžbety v Košiciach 6. októbra 2019. Foto: TASR - Roman Hanc

Dôležitosť vytrvalostného podujatia si uvedomuje aj prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Najstarší maratón v Európe napíše v nedeľu 4. októbra svoju 97. kapitolu, nezastavila ho ani pandémia koronavírusu. Organizátori Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach však museli oželieť pretekárov z Afriky a dali prednosť európskym účastníkom. Na štarte nebude chýbať slovenská elita Tibor Sahajda, Marek Hladik či Gabriel Švajda. V ženskej súťaži však budú chýbať Lucia Vlčáková, Ľubomíra Maníková a Veronika Ľašová. Spestrením bude japonská vytrvalkyňa Miharu Šimokadová s osobným rekordom 2:27:54.

MMM si aj v roku 2020 udržal renking Svetovej atletiky (WA) Silver Label. "Je to zásluha našich výsledkov i historického aspektu. Celá táto sezóna je zvláštna, vďaka menším krokom sa trochu zachránila pre dráhových atlétov, ale je škoda, že pre vytrvalcov sa to nepodarilo. Posledný maratón Silver Label bol 23. februára v Seville. Napríklad, v rovnakom termíne ako MMM sa uskutoční aj maratón v Londýne, ale iba v St. James's Parku. O to viac cítime podporu od Svetovej atletiky," povedal prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina.

Dôležitosť vytrvalostného podujatia si uvedomuje aj prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok. Ten ocenil vôľu organizátorov napriek ťažkostiam spôsobených pandémiou koronavírusu: "V prvom rade ďakujem organizátorom, že pokračujú, pretože je to veľmi dôležité pre slovenský šport. Ďakujem im, že napriek tejto zložitej dobe našli nových partnerov, ktorí ich podporili. Som veľmi rád, že si MMM drží vysoký kredit a udržal si status Silver Label, pretože je to významná pocta. Je náročné udržať ho, vyžaduje to aj vyššie finančné prostriedky, ale aj výkony športovcov. Je dôležité z pohľadu vrcholnej atletiky, aby sa uskutočnilo aj toto vytrvalostné podujatie. Čo sa týka konkurencie, očakávame, že o tituly sa pobijú Sahajda, Hladik a Švajda. V ženskej kategórii nemáme prihlásené pretekárky zo špičky, ale je relatívne široká skupina, ktorá sa pobije o čo najlepšie výsledky."

Organizátori museli v porovnaní s uplynulými ročníkmi zo seba vydať oveľa viac. Rovnako ako iným odvetviam, aj im skomplikoval život koronavírus, a ešte viac protiepidemiologické opatrenia. "Pravidlá sa menia pomaly každú noc. V pondelok večer prišla zase zmena a my sme menili formát. Nikto nám dosiaľ nedal na papier, čo nás čaká a čo môžeme. Všetci sa zameriavajú na futbal, hokej, ale na podujatia v pohybe ako toto, nikto nemyslí. Nikto nám nepovie, čo môžeme, aby sme nedostali sankciu. Ideme teda podľa aktuálnej vyhlášky a počítame s limitom tisíc osôb. Treba povedať, že náš tím je na pokraji síl, v tomto prostredí je mimoriadne zložité organizovať takéto poduajatie. Čaká nás ťažká úloha, ale veríme, že sa nám to podarí," povzdychol si riaditeľ pretekov Branislav Koniar, ktorý doplnil, že pôvodne sa prihlásilo približne 1450 pretekárov.

Osobitnou otázkou sú diváci, maratón sa koná priamo v uliciach a s tým súvisí logistická výzva. "My musíme postaviť štadión na ulici, ktorá má dva obrubníky a fasádu, takže toto je pre nás vždy najťažšie. V tomto prípade musíme spraviť ďalšie opatrenia, teda odizolovať športovcov od divákov. Pre nás mesto rozhodnutím vyčleňuje trať, ktorá je zabezpečená. Každých štyridsať metrov je náš človek, alebo policajt, takže to máme pod kontrolou. A toto je dilema pre pani krajskú hygieničku, ako to poňať. Ešte nás čakajú dva krízové štáby s mestom a máme rôzne alternatívy ako obmedziť prístup divákov na niektoré časti trate, myslím si, že nebude problém s časťami mimo hlavnej ulice. Dohromady máme 350-tisíc metrov štvorcových, takže si treba spočítať, keď sa tam rozptýli tisíc ľudí. Samozrejme, budeme rešpektovať prípadne obmedzenia hygienikov. Teraz sú však diváci karta na strane mesta, to nám prisľúbilo, že spraví, čo sa bude dať," vysvetlil Koniar.

Napriek kríze, ktorú vyvolala pandémia, sa organizátorom košického maratónu podarilo získať dostatok prostriedkov, okrem tradičných "opôr" dokonca našli aj nového významného partnera. "Hodnotu značky MMM dokazujú partneri, ktorí nás podporili aj v tejto dobe. Či už sa to týka mesta, ktoré vyčlenilo osobitnú rozpočtovú kapitolu, ale aj ministerstva školstva či Košického samosprávneho kraja. Samozrejme, sme vďační aj súkromným sponzorom, zvlášť US Steel," uviedol Sudzina. Tradičným partnerom podujatia je samotné mesto Košice, podľa vedúceho referátu športu a mládeže Mária Šveca je aj pre magistrát dôležité, aby sa podujatie uskutočnilo na najvyššej úrovni: "Mesto Košice je dlhodobo hrdý partner tohto športového sviatku. Historicky prvýkrát na návrh primátora mestské zastupiteľstvo schválilo podporu vo výške 100.000 eur. Okrem toho mesto kladie dôraz aj na dobrú prípravu trate a okolia. Tiež sme súčinní v prípade požiadaviek úradu verejného zdravotníctva, aby sme zabezpečili bezpečnosť účastníkov i fanúšikov." Novým sponzorom Medzinárodného maratónu mieru sa stala spoločnosť Niké.