< sekcia Šport

Atletický zväz chce v lete zorganizovať všetky národné šampionáty

Na snímke vľavo tréner kladivára Macela Lomnického Libor Charfreitag a vpravo viceprezident Slovenského atletického zväzu Ladislav Asványi počas tlačovej konferencie SAZ 2. júna 2020 v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

V jarných termínoch nemohol Slovenský atletický zväz usporiadať tradičné chodecké podujatie Dudinská päťdesiatka, kde mal za ideálnych okolností štartovať aj úradujúci olympijský víťaz Matej Tóth.

Bratislava 2. júna (TASR) – Slovenský atletický zväz (SAZ) plánuje v tomto roku zorganizovať národné majstrovstvá v letnej sezóne v plnom rozsahu vrátane šampionátov, ktoré sa pre pandémiu koronavírusu nemohli uskutočniť v pôvodnom termíne.Súťažné podujatia sú na Slovensku povolené od stredy 3. júna, predbežná termínová listina SAZ na leto 2020 štartuje 27. júna MSR v behu na 10 000 m na ovále a druhým kolom Bežeckého pohára v Kysuckom Novom Meste.

V jarných termínoch nemohol SAZ usporiadať MSR vo viacbojoch či tradičné chodecké podujatie Dudinská päťdesiatka, kde mal za ideálnych okolností štartovať aj úradujúci olympijský víťaz Matej Tóth.

"Následne došlo k zastaveniu súťaženia a bežného športového života. Bola to náročná situácia pre celú športovú komunitu. Snažili sme sa tomu prispôsobiť, trénovať v improvizovaných podmienkach. V rámci SAZ sme začali pripravovať termínovú listinu s viacerými alternatívami. Rozhodli sme sa posunúť a zorganizovať všetky súťaže, ktoré sme plánovali v tejto sezóne.Z pohľadu motivácie športovcov je to naozaj náročné obdobie, kvalifikačný cyklus posunutých OH v Tokiu sa prerušil až do 1. decembra. Je potrebné, aby našli motiváciu, posunuli sa vo svojej výkonnosti a aby boli konkurencieschopní na budúci rok,"
povedal prezident SAZ Peter Korčok.

Na utorňajšej tlačovej konferencii v bratislavskej hale Elán zdôraznil, že zväz stále má ambíciu pripraviť aj masové podujatia. Od 10. júna sa na hromadných podujatiach vrátane športových bude môcť zúčastniť maximálne 500 osôb, od 1. júla do konca roka maximálne 1000 osôb.

"Organizátori pripravili sadu opatrení, zaväzujú sa splniť naozaj prísne hygienické kritériá, aby sa predišlo šíreniu nákazy."Jedno z takýchto podujatí je míting P-T-S v Šamoríne, ktorý predbežne presunuli na 12. septembra, do úvahy však prichádza aj náhradný, o deň skorší termín.

"Nad termínom sme uvažovali, kalendár bude nahustený. Bol by to 55. ročník pri tomto veľmi zvláštnom režime. Keď sa uvoľní cestovanie, verím, že prídu aj mnohí zahraniční atléti," povedal viceprezident SAZ Ladislav Asványi, podľa ktorého sa obmedzenie počtu účastníkov dotkne aj maratónov v Bratislave (ČSOB Bratislava Marathon, 6. septembra) a Košiciach (MMM, 4. októbra): "S týmito číslami bude veľký problém, štartujúcich tam býva oveľa viac."Termínovú listinu by mal Výkonný výbor SAZ schváliť 10. júna v Košiciach. Chodecký šampionát na dvadsiatke bude v Dudinciach 10. októbra. Majstrovstvá SR v chôdzi na 50 km, ktoré sa mali pôvodne tiež konať v Dudinciach, sú po novom na programe v decembri. Šéftréner zväzu Martin Pupiš informoval, že vzhľadom na klimatické podmienky môžu smerovať do zahraničia na juh Európy: "Prežili sme ťažké obdobie, našťastie vieme, že zajtra sa to končí. Mnohí športovci mali problém adekvátne sa pripravovať. Viacerí naši športovci sú v nevýhode, nebudú ME ani EP vo vrhoch, nemáme istotu, aké budú nominačné systémy na ďalšie obdobie. Po prvom emočnom vypätí sme sa však zmierili so situáciou."

Podľa Pupiša ešte súťaže asi nebudú prebiehať v úplne normálnom režime: "Budeme musieť pripraviť základný manuál, predpokladáme, že rozhodcovia budú mať rúška. Treba zadefinovať činovníkom súťaže aj všetkým súťažiacim, ako sa majú správať. Pre atléta by to už nemal byť výrazný rozdiel, verím, že aj čo sa týka rozcvičovania. Pôjde o jednoduché pravidlá, aby nenastal nejaký problém."

Predbežná termínová listina SAZ na leto 2020 (podlieha schváleniu VV SAZ 10. júna):27. júna: majstrovstvá SR v behu na 10.000 m na ovále (dospelí a juniori) a 2. kolo Bežeckého pohára SAZ - Kysucké Nové Mesto
11. júla: liga - 1. kolo - Dubnica n/V.
24.-26. júla: majstrovstvá SR vo viacbojoch (dospelí) - Praha/ČR
25. júla: liga - 2. kolo - Košice
15. augusta: liga - 3. kolo - Trnava
29.-30. augusta: majstrovstvá SR mužov a žien - Trnava
5.-6. septembra: dorastenecké majstrovstvá SR - Bratislava
5.-6. septembra: majstrovstvá SR do 23 rokov - Bratislava
6. septembra: majstrovstvá SR v polmaratóne - Bratislava (súčasť ČSOB Bratislava Marathon)
12. septembra: míting P-T-S - Šamorín (náhradný termín 11. septembra)
15. septembra: finále atletickej ligy - Košice
19.-20. septembra: juniorské majstrovstvá SR - Trnava
19.-20. septembra: majstrovstvá SR staršieho žiactva - Trnava
3. októbra: majstrovstvá SR družstiev dorastu - Košice
4. októbra: majstrovstvá SR v maratóne - Košice (súčasť MMM)
10. októbra: majstrovstvá SR družstiev staršieho žiactva - Trnava
10. októbra: majstrovstvá SR v chôdzi na 20 km - Dudince
17. októbra: majstrovstvá SR vo viacboji mladšieho žiactva - Michalovce
17.-18. októbra: majstrovstvá SR vo viacboji staršieho žiactva, dorastu a juniorov - Trenčín
24. októbra: majstrovstvá SR v chôdzi dospelých a juniorov na 10 km, veteránov na 5 km - Borský Mikuláš
21. novembra: majstrovstvá SR v cezpoľnom behu - Krupina
december: majstrovstvá SR v chôdzi na 50 km - zahraničie?