Atletika: Úradník obsadil v chôdzi na 35 km 6. miesto

Na snímke chodec Miroslav Úradník počas tlačovej konferencie Slovenského atletického zväzu (SAZ) s pretekármi pred odchodom na ME, ktoré sa konajú v nemeckom Mníchove 13. augusta v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Úradník dával od úvodných metrov na trati o sebe vedieť, nastolil rýchle tempo a odpútal sa na čele od svojich súperov. Skupina hlavných favoritov ho dostihla približne na piatom kilometri.

Mníchov 16. augusta (TASR) - Slovenský chodec Miroslav Úradník obsadil na atletických ME v Mníchove 6. miesto na 35 km trati. Zaznamenal čas 2:35:44 hodiny. Hneď za ním na 7. mieste skončil Michal Morvay za 2:36:04 h. Zvíťazil Španiel Miguel Angel Lopez výkonom 2:26:49 h. Na rovnakej trati žien sa premiérovou európskou šampiónkou stala Grékyňa Antigoni Ntrismpiotiová časom 2:47:00 h, Slovenka Ema Hačundová dokončila preteky na 14. mieste v osobnom rekorde 3:06:13.

Striebro získal Nemec Christopher Linke časom 2:29:30, tretí skončil Talian Matteo Giupponi za 2:30:34. Slovenského reprezentanta delilo od bronzu päť minút a desať sekúnd.

Úradník dával od úvodných metrov na trati o sebe vedieť, nastolil rýchle tempo a odpútal sa na čele od svojich súperov. Skupina hlavných favoritov ho dostihla približne na piatom kilometri. Potom vzal taktovku pretekov do rúk Lopez a nik sa mu už vyrovnať nedokázal. Úradník zaznamenal napokon o zhruba štyri a pol minúty horší čas ako pred mesiacom na MS v Eugene, kde obsadil v osobnom rekorde 21. miesto za 2:31:16 h.

Morvay zvolil opačnú taktiku ako Úradník, začal pozvoľne a postupne zrýchľoval. Ešte 10 km pred cieľom sa pohyboval mimo prvej desiatky, no napokon zaostal za svojím krajanom iba o 20 sekúnd. Pre Morvaya bol európsky šampionát vrcholom sezóny, v USA nemohol štartovať pre zranenie, hoci mal splnený limit.

Španiel pri premiére disciplíny získal štvrtú medailu na vrcholnom podujatí. Doterajšie úspechy v jeho podaní prišli na trati 20 km. Zlato získal na ME v Zürichu 2014 i na MS v Pekingu 2015, strieborný bol v Moskve 2013.

Súťaž žien rýchlo odštartovala Maďarka Viktória Madarászová. Na čele sa pohybovala osamotene do 15 km, keď ju dobehli Ntrismpiotiová a Španielka Raquel Gonzalezová. Grékyňa sa odpútala od súperiek na méte 25 km a získala prvý cenný kov na významnom podujatí.