< sekcia Šport

Vo Francúzsku sa začal proces s bývalým šéfom IAAF

Prezident asociácie atletických federácií Lamine Diack Foto: TASR/AP

Diack pôsobil na čele IAAF šestnásť rokov, odstúpil po prevalení dopingového škandálu v roku 2015. Neskôr ho vo Francúzsku zatkli a obvinili z korupcie.

Paríž 13. januára (TASR) - Bývalý prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Lamine Diack sa v pondelok postavil pred francúzsky súd. Počas dvojtýždňového procesu mal čeliť obžalobe z korupcie, ak ho uznajú za vinného, 86-ročnému funkcionárovi hrozí až desať rokov väzenia. Bezprostredne po otvorení však ďalšie pojednávania odložili až na jún. Parížsky súd tak vyhovel žiadosti obžaloby, ktorá až teraz dostala z Diackovho rodiska v Senegale dôležité dôkazové materiály, o ktoré žiadala už v roku 2016.

Podľa obžaloby bol Diack hlavná postava korupčnej schémy, v ktorej ruskí atléti platili milióny dolárov za krytie ich dopingu. Vďaka tomu sa mohli zúčastniť na olympijských hrách v Londýne 2012 aj ďalších podujatiach.

Diack pôsobil na čele IAAF šestnásť rokov, odstúpil po prevalení dopingového škandálu v roku 2015. Neskôr ho vo Francúzsku zatkli a obvinili z korupcie, prania špinavých peňazí a porušenia povinností. Podľa vyšetrovateľov priamo či nepriamo prijal 3,45 milióna eur za krytie Rusov.

Súčasťou obžaloby je aj zneužitie sponzorských platieb z Ruska pri prezidentskej kampani v jeho rodnom Senegale. Na oplátku mal Diack spomaliť vyšetrovanie ruského dopingu. Žaloba tiež tvrdí, že Lamine umožnil svojmu synovi Papovi Massatovi Diackovi spreneveriť sponzorské pre IAAF od ruskej banky VTB, čínskej ropnej spoločnosti Sinopec a televízie CCTV a kórejského Samsungu. Na Papu Massatu je vo francúzsku vydaný zatykač, no či sa ho tamojším úradom podarí postaviť pred spravodlivosť je otázne. Senegal ho totiž odmieta vydať, informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že pravdepodobnejší scenár je proces v jeho neprítomnosti.

Za korupciu sa pred súd postavil aj Diackov právnik a poradca Habib Cisse a lekár Gabriel Dolle, ktorý mal prehliadať pozitívne dopingové testy. Obžalobu podali aj na dvoch ruských predstaviteľov. Bývalý pokladník IAAF Valentin Blachničev a tréner vytrvalostných disciplín Alexej Melnikov sa však zrejeme vyhnú súdu, keďže Rusko svojich občanov nevydáva na trestné stíhanie do zahraničia.