Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Šport

Varga sa medaily v Baku nedočkal. S piatym miestom je spokojný

Slovenský triatlonista Richard Varga obsadil 5. miesto počas pretekov na 1. Európskych hrách v Baku 14. júna 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Piate miesto je zatiaľ najvyššie umiestnenie, aké dosiahla slovenská výprava v Baku.

Bratislava 14. júla (TASR) - Richard Varga sa nedočkal medaily na 1. európskych hrách v Baku, no so svojím výkonom bol spokojný. Aj keď mal krátko po finiši trochu zmiešané pocity, tešil sa, že piatou priečkou dosiahol svoje najlepšie umiestnenie na vrcholnom medzinárodnom podujatí. Na druhej strane ho mrzelo, že si vôbec nestihol pozrieť mesto a krajinu, v ktorej sa premiérová "olympiáda starého kontinentu" uskutočnila.

Dvadsaťšesťročný reprezentant podľa predpokladov vybehol prvý z vody a vďaka aktívnemu prístupu na bicykli pri vytváraní únikov, z neho zoskočil na druhej priečke. Veľmi rýchlo sa však prezul a z druhého depa vybehol opäť na čele. O triumf i medaily prišiel až v druhej polovici takmer desaťkilometrovej bežeckej časti. Cenný kov bol na dosah, no Varga napriek tomu nebol nespokojný. "Mám trochu zmiešané pocity. Mal som na viac, ale nie som nespokojný. Ešte si to poriadne neuvedomujem, ale je to moje najlepšie umiestnenie v kariére na vrcholných pretekoch. Teraz skôr rozmýšľam nad pretekmi, aké som ešte mal možnosti a čo sa dalo robiť. No dosiahol som 5. miesto, takže musím byť spokojný," vyznal sa.

Za svojím tréningovým partnerom a nedeľňajším víťazom, Britom Gordonom Bensonom zaostal presne o minútu a jednu sekundu. Na tréningoch svojho soka väčšinou v behu zdoláva, no dnes mu to nevyšlo. Brit si triumfom zaistil aj miestenku na budúcoročné OH do Rio de Janiero. "Musím povedať, že som sa necítil na víťazstvo. Dnes som nemal dobré nohy. Bol som minútu za víťazom, takže to nebolo blízko. Keby to bolo päť-desať sekúnd, tak by som mohol niekde nájsť nejaké sily. Ale Gordon si to dnes zaslúžil," pochválil víťaza.

Slovenský triatlonista Richard Varga (č.7) počas pretekov na 1. Európskych hrách v Baku 14. júna 2015.
Foto: TASR/Martin Baumann


V nasledujúcom období chce zapracovať práve na behu, aj keď sa v ňom priblížil najlepším, stále je na čom pracovať. "Je to o systematickej práci a treba byť trpezlivý. Bol jeden tréning, na ktorom som dokázal bežať s najlepšími, potom druhý a teraz je to častejšie. Ono to príde. Mám len 26 rokov a triatlon môžem robiť do 34-ky a dovtedy sa aj stále zlepšovať."

Preteky poznačili vysoké horúčavy. "Práve to bolo dnes asi najťažšie. Mal som dlhšiu pretekovú pauzu. V Londýne som nedokončil a tam bolo asi desať stupňov. Teraz trénujem v Anglicku, takže na takéto počasie som nebol pripravený. Síce som mal špeciálny tréning v stane pre extrémne počasie a mali sme tam pustených asi 32 stupňov, no preteky sú niečo úplne iné," uviedol.

Kým teplotné podmienky sa v nedeľu príliš nelíšili od predchádzajúcich dní, Baku akoby naschvál nepotvrdilo svoju prezývku "veterného mesta". "Keby bol vietor, ako predtým, bolo by to ťažšie vo vode a to by mi vyhovovalo. Sťažilo by to aj podmienky na bicykli a v tom prvom úniku by to pre nás bolo ešte lepšie. Vzadu by totiž nikto nechcel pracovať. Navyše by bolo pocitovo aj chladnejšie. No dostali sme takéto počasie a s tým sa nedá nič robiť," zamyslel sa.

Slovenský triatlonista Richard Varga počas pretekov na 1. Európskych hrách v Baku 14. júna 2015.
Foto: TASR/Martin Baumann


Varga opustí Azerbajdžan už v pondelok a tak ani nemal šancu si pozrieť mesto. "Síce som tu od stredy rána, nemal som si ani čas kúpiť niečo na pamiatku. Je to profesionálny šport a ak chcem skončiť aspoň piaty, nemôžem si dovoliť rozptyľovať sa. Škoda, že spiatočné letenky neboli aspoň na utorok. Mali by sme aspoň jeden deň na to, aby som si to trochu užil, pozrel si nejaké športy, krajinu a uvedomil som si, kde som. Doteraz som videl iba olympijskú dedinu, čo je síce pekné, ale reálne neviem, čo je Azerbajdžan."

Po návrate do Bratislavy zamieri s britskými kolegami na sústredenie do St. Moritzu. Ani potom si príliš neoddýchne, už o štyri týždne ho čakajú majstrovstvá Európy vo Švajčiarsku, o ďalší týždeň predolympijské testovacie podujatie v Riu. "Bude to trať na OH 2016 a pôjde aj o body o olympijskú miestenku. Som veľmi zvedavý. Čakajú ma veľké vlny, ťažké kopce na bicykli a asi dosť teplo. Strávime tam asi štyri-päť dní. Idem tam preto, aby som spoznal trať a podmienky. Nebude až tak dôležitý môj výkon, ale skúsenosť, čo presne ma čaká," ozrejmil svoje plány.

Slovenský triatlonista Richard Varga počas pretekov na 1. Európskych hrách v Baku 14. júna 2015.
Foto: TASR/Martin Baumann


Piate miesto je zatiaľ najvyššie umiestnenie, aké dosiahla slovenská výprava v Baku. Varga však verí, že jeho reprezentačný kolegovia ho ešte prekonajú. "Je to iba druhý deň, verím, že budú mať ešte veľa úspechov a padne aj medaila. Držím im palce," dodal.

Brat podal životný výkon

Michal Varga sprevádza svojho brata po pretekoch na celom svete. V nedeľu si nenechal ujsť ani jeho vystúpenie na 1. európskych hrách v Baku, na ktorom sa Richard Varga predviedol výborným výkonom a piatym miestom.

To je jeho najlepšie v doterajšej kariére na vrcholnom medzinárodnom podujatí. "Dnes sme boli veľmi blízko medaile a je mi ľúto, že priebeh bol trochu proti nám. Keď sa ma ľudia pýtali, ako môže Rišo skončiť, tak som im hovoril, že je siedmy nasadený a môže vyhrať a rovnako môže byť aj 15. Tí chalani si boli rovní, každý každého raz zdolal, čiže to nebolo dopredu rozhodnuté," povedal pre TASR.

Brat a zároveň manažér Michal vyzdvihol jeho tradične silnú plaveckú časť a dobrú reakciu pri rozhodujúcom úniku na bicykli. "Išiel aj do toho plodného úniku, ktorý pripravili Angličania. Krásne prečítal situáciu a chytila sa. Vychádzalo to perfektne. Pred behom bol náskok asi 1:40 min, ale to teplo a náročné podmienky stáli Riša veľa síl. No musíme byť šťastní a spokojní s jeho najlepším životným výkonom," pokračoval.

Richard Varga prišiel o medailu v druhej polovici bežeckej časti, do ktorej vybehol z prvej priečky, no v druhej polovici ho predstihli víťazný Brit Benson, Portugalec Silva, domáci Pevcov i Latin z Estónska. "Napríklad Alexander Latin nepredbehol Riša posledné tri roky. No tým, že sú to európske olympijské hry, tak si dal poriadne záležať a skončil štvrtý. Gratulujeme aj súperom Pevcovovi, Silvovi aj Bensonovi, dnes boli lepší. No dúfam, že Rišo im to o štyri týždne na majstrovstvách Európy v Ženeve spočíta," dodal.
.

.