Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Šport

Banská Bystrica je oddnes oficiálne Európskym mestom športu 2017

Na snímke primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko počas slávnostného otvorenia "Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017" na Námestí SNP v Banskej Bystrici 6. januára 2017. Foto: TASR

Symbolický štafetový kolík prevzal primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko počas otváracieho ceremoniálu na banskobystrickom Námestí SNP od košického primátora Richarda Rašiho.

Banská Bystrica 6. januára (TASR) – Mesto olympijských víťazov Banská Bystrica má ďalší nový titul, a to Európske mesto športu (EMŠ) 2017. Symbolický štafetový kolík EMŠ prevzal dnes podvečer primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko počas otváracieho ceremoniálu na banskobystrickom Námestí SNP od košického primátora Richarda Rašiho. Jeho mesto sa hrdilo týmto prívlastkom počas vlaňajšieho roka.

"Je to titul pre všetkých Banskobystričanov, ktorý zviditeľňuje naše mesto na športovej mape Európy. Zaväzuje nás v tom, aby sme potenciál, ktorý tu máme, športový, motivačný, olympijských víťazov a majstrov sveta, nepremrhali, aby sme verejnosti tieto vzory dokázali dobre predať, aby sme boli mestom športu a nielen pre tento rok," konštatoval Nosko. Ako zdôraznil, verí, že verejnosť naplno využije príležitosť, pretože toto nie je o vrcholovom športe, je to o športovaní a aktívnom pohybe bežných ľudí, detí či seniorov."Banská Bystrica bol ten najvhodnejší kandidát na to, aby sa stala EMŠ 2017. Športom žije už desaťročia, sám som sem ako mladý džudista chodieval na sústredenia. V tomto roku budú športovať aj tí, ktorí predtým nešportovali, alebo sa k športu opäť vrátia," povedal Raši.

Noskovi poradil, aby mesto organizovalo čo najviac podujatí pre masovú verejnosť. "Množstvo ľudí by aj chcelo športovať, len hľadajú tú správnu príležitosť. Treba im dať možnosť a oni začnú. So športom prichádza aj šťastie. Uvoľňujú sa pri ňom hormóny šťastia a verím, že Banská Bystrica bude po tomto roku aj mestom šťastia," dodal primátor Košíc.Prvým z 12 ambasádorov Banskej Bystrice ako EMŠ 2017 je olympijský víťaz z Ria, chodec Matej Tóth. Každý mesiac toto "žezlo" prevezme iný banskobystrický športovec zvučného mena, medzi nimi aj biatlonistka Anastazia Kuzminová, futbalista Marek Hamšík či hokejista Michal Handzuš.

"Všetci vieme, že Banská Bystrica je športové mesto a teraz to má aj na papieri. Je pre mňa pocta, že i ja môžem prispieť k popularizácii tejto skvelej myšlienky a dúfam, že Bystričania sa nezaprú a aktívnym pohybom a športom sa k nej pripoja. Verím, že aj mesto a všetky štátne inštitúcie pomôžu Banskej Bystrici vytvoriť ešte lepšie podmienky, napríklad renováciou ihrísk pre deti a mládež. Teším sa na tento športový rok," zdôraznil úspešný slovenský atlét."Nemusí byť každý vrcholový športovec. Oveľa viac sa teším, keď vidím, že celé rodiny športujú a hýbu sa. Pre mňa je to väčšie zadosťučinenie, ako keď vidím na tréningu ďalších sto chodeckých detí, aj keď, samozrejme, aj to poteší," reagoval pre TASR Tóth.

Po ceremoniáli nasledovala prvá oficiálna športová udalosť roka - Trojkráľový večerný beh. Na štart sa postavilo vyše tisíc účastníkov, ktorí v mrazivom počasí bežali päťkilometrový okruh ulicami centra mesta pod Urpínom.

Na snímke účastníci Trojkráľového behu pred štartom. Trojkráľový beh otváral podujatie "Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017" na Námestí SNP v Banskej Bystrici 6. januára 2016.
Foto: TASR