Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Basketbalistky Košíc zdolali na úvod Final Eight Galatasaray 71:65

Na snímke Tijana Krivačevičová (vľavo) z Good Angels Košice a Bahar Caglarová z tureckého klubu Galatasaray Istanbul počas zápasu A-skupiny záverečného turnaja Final Eight 18. marca 2013 v Jekaterinburgu. Foto: TASR/FIBA Europe

´Anjelky´ si zmerajú sily v ďalšom stretnutí A-skupiny v utorok o 14.00 h s domácim UMMC Jekaterinburg.

Jekaterinburg 18. marca (TASR) - Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice odštartovali svoju účasť na finálovom turnaji Final Eight Európskej ligy 2012/13 v ruskom Jekaterinburgu víťazstvom nad tureckým tímom Galatasaray Istanbul 71:65.

"Anjelky" si v ďalšon stretnutí A-skupiny zmerajú sily v utorok o 14.00 h s domácim UMMC Jekaterinburg a v stredu o 16.30 ich čaká poľský CCC Polkowice.

A-skupina:

Galatasaray Istanbul - Good Angels Košice 65:71 (16:46)

Najviac bodov Galatasaray: Lyttleová 15, Albenová 11 - zostava a body GA: Piersonová 15, Quigleyová 13, Bojovičová 9, Kupčíková 6, Kulichová 6 (Lacyová 11, Krivačevičová 9, Sverrisdóttirová 2, Hruščáková), TH: 14/8-15/11, trojky: 5:2, fauly: 20:20, 5 faulov: Bojovičová

druhý zápas:

UMMC Jekaterinburg - CCC Polkowice 68:45 (35:22)

Košičanky odštartovali lepšie, po brejku sa presadila Bojovičová a vzápätí zvýšila na 4:0 Piersonová. Po troch minútach viedli zverenky trénera Maroša Kováčika už 10:3 a po šiestich 14:5, na čo reagoval kouč tureckého tímu oddychovým časom. Košičanky držali dobrou obranou súperky ďaleko od koša a Turkyniam sa nedarila ani streľba z diaľky. Vedenie majsteriek Slovenska tak postupne narástlo a po prvej štvrtine mali 14-bodový náskok 24:10. Po úspešnom trojbodovom pokuse Sverrisdóttirovej viedli Košičanky už o dvadsaťjeden bodov 33:12 a turecký kouč si vyžiadal aj druhý time out. Ani ten však jeho zverenkyne nenakoplo, v útoku sa stále trápili a nedokázali sa prebojovať cez dobre fungujúcu defenzívu súperiek. Košičanky hrali naopak v pohode a po prvom polčase vyhrávali vysoko 46:16.

Turkyne zabrali v úvode druhého polčasu a osembodovou šnúrou sa dotiahli na 24:46. Po trojke Bojovičovej svietilo na ukazovateli skóre 53:24, no prišla ďalšia bodová séria Istanbulu, ktorý skresal náskok súperiek o jedenásť bodov (53:35). Košičanky však aj po tretej štvrtine viedli o 19 bodov a kráčali za prvým a veľmi dôležitým víťazstvom na turnaji. "Anjelky" si do šiestej minúty pred koncom udržiavali približne 20-bodový náskok, no Turkyne potom tromi trojkami znížili na 53:65. Istanbulčanky v závere vsadil všetko na jedinú kartu, súperky napádali po celej palubovke, čím ich nútili k mnohým chybám. Minútu pred koncom mali Košičanky už len osem bodový náskok, ale nakoniec sa tešili z triumfu 71:65.

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels: "Boli to dva absolútne rozdielne polčasy. Prvý bol z našej strane rozprávkový. Fantastická práca realizačného tímu, ktorý pripravil na Galatasaray famóznu taktiku. Dokázali sme ich udržať na šestnástich bodoch. Vyhrali sme o 30 bodov, čo je neskutočná záležitosť. To, čo sme tam predviedli, bola óda na basketbal. Do druhého polčasu sme vstúpili nekoncentrovane a hlavne tým, že Galatasaray pritlačil na maximálnu mieru, tak my sme sa začali obávať a zbytočne sme ich pustili do zápasu. Začali sme kopiť chybu za chybou, ale asi najrozhodujúcejšie bolo, že sa im začala dariť streľba z veľkých vzdialeností. Škoda, že z nášho náskoku skresali až tak veľa. Máme jedno cenné víťazstvo, ale ešte nemáme nič vyhraté. Do zajtrajšieho zápasu pôjdeme s cieľom vyhrať bez ohľadu na to, kto proti nám stojí. Dnes sme dokázali, že vieme hrať výborný basketbal."