Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Basketbal-ME: Francúzi zdolali Turkov po predĺžení a sú vo štvrťfinále

Na snímke zľava Elie Okobo (Francúzsko), Onuralp Bitim (Turecko) a Vincent Poirier (Francúzsko) v zápase osemfinále Majstrovstiev Európy v basketbale Turecko - Francúzsko v Berlíne 10. septembra 2022. FOTO TASR/AP Foto: FOTO TASR/AP

V drese víťazov si pivot Minnesoty od budúcej sezóny Gobert pripísal 20 bodov a 17 doskokov.

Berlín 10. septembra (TASR) - Francúzski basketbalisti si zaistili postup do štvrťfinále, keď v sobotňajšom úvodnom osemfinále zvíťazili po predĺžení nad Turkami o bod 87:86. V riadnom hracom čase sa duel skončil 77:77.

Francúzi do zápasu vstúpili šnúrou 7:0 a v polovici druhej štvrtiny viedli o 16 bodov (31:15). "Les Bleus" však nezvládli záver tretej štvrtiny, keď umožnili súperovi zaznamenať sériu 19:0 a z 11-bodového náskoku mali zrazu osembodové manko (49:57). Francúzi sa však dokázali skonsolidovať a Rudy Gobert poslal v dramatickej koncovke riadnej hracej doby duel do predĺženia "tipdunkom" 2,7 sekundy pred koncom. V predĺžení už súpera nepustili do vedenia. Turkov môže mrzieť hlavne posledná minúta riadneho hracieho času, keď viedli o dva body a po nešportovej chybe hádzal krídelník Clevelandu Cedi Osman dva trestné hody. Nepremenil ani jeden a pri následnom vhadzovaní do hry najlepší strelec Turkov Bugrahan Tuncer s 22 bodmi stratil loptu. V drese víťazov si pivot Minnesoty od budúcej sezóny Gobert pripísal 20 bodov a 17 doskokov.

Belgičania podali proti vysoko favorizovaným Slovincom kvalitný výkon a v úvodnej minúte záverečnej desaťminútovky sa dokázali aj raz v zápase dostať do vedenia (64:63). Potom však víťazi B-skupiny prepli na vyšší rýchlostný stupeň a šnúrou 19:1 rozhodli. Obhajcov titulu viedol ako tradične Luka Dončič, ktorý si zapísal 35 bodov, za Belgičanov dal Emmanuel Lecomte 16.