Slovenské basketbalistky podľahli Španielkám vysoko 44:80

Hráčka Slovenska Klaudia Lukačovičová a hráčka Španielska Laura Gilová (vpravo) počas prvého osemfinálového zápasu E- skupiny na majstrovstvách Európy v basketbale žien medzi Slovenskom a Španielskom vo francúzskom meste Lille 20. júna 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenky sa najbližšie stretnú v sobotu rovnako o 14.00 h s Taliankami.

Lille 20. júna (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali vo svojom prvom zápase osemfinálovej E-skupiny na ME vo Francúzsku s favorizovanými Španielkami vysoko 44:80.

Zverenky trénera Ivana Vojtka doplatili v Lille opäť na slabú koncovku, ktorá im robí problémy od začiatku turnaja.

Slovenské basketbalistky odštartovali proti favoritkám zle a po niekoľkých zbytočných stratách prehrávali rýchlo 2:8 a 4:13. Nevedeli si rady najmä s pivotkou Lyttleovou, ktorá dávala jeden kôš za druhým. Tréner Vojtko reagoval striedaním. Nová hráčka Lukačovičová svojou päťbodovou sériou znížila na 9:13 a vyrovnala aj sily pod košom. To ale platilo len na chvíľku, keďže sa opäť ukázala stará choroba Sloveniek - nepresná streľba a do konca úvodnej štvrtiny už neskórovali. Technickejšie a agilné Španielky to bez problémov využili a po desiatich minútach viedli 22:9. Zmenu nepriniesli ani ďalšie minúty, pričom zo Sloveniek sa do 17. presadili z hry len Sujová a Lukačovičová a aj to každá len po jednom pokuse. Svetelná tabuľa tak po 20. minútach ukazovala nelichotivé skóre 22:44 v prospech južaniek. V úvode druhého dejstva už skóre tak rýchlo nenarastalo. Slovenky síce zlepšili koncovku, ale príliš často a zbytočne strácali lopty. Ich súperky hrali to, čo im stačilo a šesť minút pred koncom viedli už o 30 bodov 67:37. Nakoniec sa tešili z víťazstva 80:44.

Slovenky sa najbližšie stretnú v sobotu rovnako o 14.00 h s Taliankami. Posledný zápas osemfinálovej skupiny odohrajú v pondelok o 16.30 proti Švédkam.

Všetky štvrtkové stretnutia v Lille odštartovali minútou ticha za zosnulého prezidenta FIBA Europe Olafura Rafnssona z Islandu, ktorý skonal v stredu vo veku 50 rokov.

Štvrtiny: 9:22, 13:22, 10:16, 12:20

zostavy a body: Tetemondová 8, Jurčenková 7, Vyňuchalová 6, Sujová 6, Kupčíková (Lukačovičová 11, Kmeťová 4, Krč-Turbová 2, Baburová, Brezániová, Kubatová, Fabianová) - Lyttleová 18, Xargayová 11, Palauová 6, Torrensová 5, Limová 5 (Valdemorová 9, Gilová 8, Dominguezová 7, Nichollsová 7, Aguilarová 3, Casasová 1, Ouvinaová). TH: 8/8-9/4, trojky: 2:6, osobné chyby: 16:13, rozhodcovia: Baumanis (Lot.), Martinescuová (Rum.), Vitkauskas (Lit.).

Švédsko - Čierna Hora 69:58 (38:31)

Taliansko - Turecko 46:66 (29:34)
.
Nahnevaný Vojtko

Tréner slovenských basketbalistiek Ivan Vojtko nemal po štvrtkovom zápase na ME so Španielskom na jazyku jediné pozitívne slovo.

Tréner Slovenska Ivan Vojtko počas prvého osemfinálového zápasu E- skupiny na majstrovstvách Európy v basketbale žien medzi Slovenskom a Španielskom vo francúzskom meste Lille 20. júna 2013.
"Ako by som mohol, bol by som na smiech, veď každý videl, že sme boli o dve triedy horší," vyhlásil po vysokej prehre 44:80. Hlavný tréner oproti oveľa skúsenejšiemu a kvalitnejšiemu súperovi nečakal víťazstvo, no sklamal ho prístup hráčok. "Jedna vec je, že na najvyššie priečky európskeho basketbalu momentálne nemáme. Z čoho som však rozčarovaný je to, akým odovzdaným spôsobom sme posledné dva zápasy odohrali. Podľa mňa to poznanie našich hráčok, že hráme so silnejšími súperkami, na nich urobilo ešte negatívnejší dojem, že nie sú schopné sa zmobilizovať a vzchopiť," povedal pre TASR.

Chýbala bojovnosť a líderka

Podľa Vojtka chýba hlavne vodcovská osobnosť, ktorá by dokázala zaveliť na obrat. "Nie je tam líder, žiadna osobnosť, všetky sklonia hlavy. Dnes sa trošku snažila Lukačovičová, ale to tiež nestačí," pokračoval.

Napriek veľkej kritike a rozčarovaniu flintu do žita hádzať nebude. Slovenky čakajú ešte dva zápasy, v ktorých stále môžu zabojovať o postup do vyraďovacej fázy turnaja: "Určite to nevzdávame a kým je šanca, chceme zabojovať. Ale to slovo zabojovať by som chcel zdôrazniť, pretože dnes som ho tam nevidel... Uvidíme, čo sa nám podarí urobiť s psychikou, charakterom a prístupom."

.

Romana Vyňuchalová, pivotka SR: "Mali sme tam zopár jasných pozícií, no tie sme nepremenili a už to s nami išlo jasne dole vodou. Keby sme na začiatku tie šance premenili a ubránili sme Lyttleovú, tak by sa to možno vyvinulo inak a bol by to úplne iný zápas. Takto sme sa odovzdali. Nehrali sme kolektívne a neboli sme disciplinované."

Klaudia Lukačovičová, krídelníčka SR:
"Pocit nemôže byť dobrý, pôsobili sme veľmi odovzdane. Treba na to čo najskôr zabudnúť a pozviechať sa do ďalších zápasov."