< sekcia Šport

Pau Gasol sa v barcelonskej opere oficiálne rozlúčil s kariérou

Pau Gasol (4), archívne foto Foto: TASR/AP

Pôsobenie v národnom tíme ukončil uplynulé leto, Španieli skončili v Tokiu vo štvrťfinále.

Barcelona 5. oktobra (TASR) – Jeden z najúspešnejších európskych basketbalistov histórie Pau Gasol v utorok oficiálne oznámil koniec kariéry. Španielsky pivot sa rozlúčil vo veku 41 rokov v kruhu bývalých spoluhráčov a rodiny v barcelonskej opere.

Gasola draftovali do NBA ako číslo 3 v roku 2001. Najslávnejšie obdobie zažil v drese Los Angeles Lakers, kde po boku Kobeho Bryanta získal dva tituly šampióna v rokoch 2009 a 2010. V NBA obliekal aj dresy Memphisu, Chicaga, San Antonia a Milwaukee. Poslednú sezónu odohral v euroligovej Barcelone.

Rovnako ako jeho mladší brat Marc pravidelne pomáhal aj španielskej reprezentácii. Na olympiáde získal striebro v Pekingu 2008 i Londýne 2012, z Ria 2016 má bronz. Pôsobenie v národnom tíme ukončil uplynulé leto, Španieli skončili v Tokiu vo štvrťfinále. Z majstrovstiev Európy má sedem kovov, z toho tri najcennejšie. Najväčší úspech s reprezentáciou slávil na MS 2006 v Japonsku, kde Španieli triumfovali, hoci Američania vyslali na podujatie aj hviezdy NBA ako LeBron James, Carmelo Anthony, či Chris Paul.

„Skončiť po toľkých rokoch s profesionálnym basketbalom bolo náročné rozhodnutie. Dlho som nad tým premýšľal," citovala agentúra AP Gasola, ktorého v Tokiu zvolili aj do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru.