< sekcia Šport

Zomrel Dušan Ivkovič, tréner zlatej generácie Juhoslávie

Na archívnej snímke Dušan Ivkovič Foto: TASR/AP

K titulom európskych šampiónov priviedol v rokoch 1989 a 1991 Socialistickú federatívnu republiku Juhoslávia. Samostatné Srbsko priviedol ešte v roku 2009 k striebru.

Belehrad 16. septembra (TASR) - Vo veku 77 rokov zomrel vo štvrtok v Belehrade Dušan Ivkovič, jeden z najúspešnejších basketbalových trénerov všetkých čias. Ako reprezentačný kouč priviedol Juhosláviu k titulu majstrov sveta v roku 1990 a trom titulom majstrov Európy. Bol koučom strieborného mužstva z OH v Soule 1988.

Ivkovič bol pri posledných úspechoch "veľkej" Juhoslávie. Pamätný je najmä jeho triumf zo svetového šampionátu 1990 v Argentíne. Tím vtedy vybudoval okolo mladých hráčov Toniho Kukoča, Vladeho Divaca a Dražena Petroviča, zo všetkých troch sa neskôr stali veľké hviezdy NBA. K titulom európskych šampiónov priviedol v rokoch 1989 a 1991 Socialistickú federatívnu republiku Juhoslávia, v roku 1995 triumfoval už s Federatívnou republikou Juhoslávia (Srbskom a Čiernou Horou). Samostatné Srbsko priviedol ešte v roku 2009 k striebru.

Ivkovič zbieral úspechy aj ako klubový kouč. Najprestížnejšiu európsku súťaž Euroligu vyhral dvakrát s Olympiakosom Pireus v rokoch 1997 a 2012. S úctou na neho spomínajú aj v Rusku, kde trikrát priviedol k titulu CSKA Moskva. Jeho úspešná trénerská kariéra trvala 46 rokov. Ešte v roku 2016 viedol popredný euroligový klub Anadolu Efes Istanbul. Správu priniesol portál eurohoops.net.